V kostre dospievajúceho dievčaťa objavili najstarší prípad rakoviny v Strednej Amerike

Nová analýza 700-ročnej kostry dievčaťa zo západnej Panamy odhalila, že dievča malo v ruke nádor. Pravdepodobne by to mohol byť najstarší známy prípad rakoviny vyskytujúci sa v Strednej Amerike.

Pozostatky dievčaťa, ktoré zomrelo vo veku medzi 14. a 16. rokom, boli pôvodne objavené v roku 1970, pochované v prastarých odpadkoch v osade Cerro Brujo alebo Witch Hill (Kopec čarodejníc). Archeológovia si myslia, že zomrela okolo roku 1300, kedy už bola Witch Hill 150 rokov opustená, takže možno bolo zvolené toto pohrebisko preto, že dievča malo blízke vzťahy s touto osadou.

Na základe skutočnosti, že telo bolo pevne zviazané a pochované v polohe plodu, zakopané tvárou dole s dvoma hlinenými hrncami a trúbkou podobnou tým, ktoré v dnešnej dobe používajú obyvatelia Ngäbe, považuje Nicole Smith-Guzman, vedúca pracovníčka v Smithsonianskom inštitúte tropického výskumu v Paname, tento hrob za rituálne pohrebisko.  

Bioarchaeologička Smith-Guzman hľadala známky zdravotných problémov na pozostatkoch dievčaťa. Identifikovala príznaky rakoviny v pravej hornej časti ramena a počítačové tomografické vyšetrenia (CT) potvrdili, že v kosti skutočne došlo k poškodeniu.

Nicole Guzman-Smith, ktorá objavila prvý známy prípad rakoviny v kostre zo Strednej Ameriky, pracuje na Smithsonianskom inštitúte tropického výskumu v Paname.

Smith-Guzman a jej kolegovia dospeli k záveru, že najpravdepodobnejším vysvetlením je osteosarkóm, najbežnejšia forma malígneho kostného nádoru u detí. Avšak, bez mäkkých tkanív, ktoré by diagnostikovali špecializovaní lekári, nemožno vylúčiť ani iné typy rakoviny, ako napríklad Ewingov sarkóm (typ nádoru, ktorý sa tvorí v kostiach alebo v mäkkých tkanivách).

V posledných desaťročiach objavili bioarcheológovia prípady rakoviny v mnohých starých pozostatkoch po celom svete. V Južnej Afrike dokonca objavili osteosarkóm u ľudských predkov starých približne 2 milióny rokov. V oblasti Witch Hill sa však doteraz žiaden prípad rakoviny neobjavil.  

Toto je prvý prípad rakoviny na starých ľudských pozostatkoch hlásený zo Strednej Ameriky. Ešte špecifickejšie a zarážajúcejšie je, že ide o prípad rakoviny u dospievajúcej. Väčšina publikovaných prípadov takto odhalenej rakoviny sa týkala dospelých, pravdepodobne kvôli zlému uchovaniu kostrových pozostatkov iného ako dospelého človeka.  

Dievča pravdepodobne pociťovalo bolesť, pretože nádor rástol a spôsobil, že jej horná časť ramena sa zväčšila. Na základe praktík dnešných domorodých obyvateľov Ngäbe sa vedci tiež domnievajú, že je pravdepodobné, že dievča bolo liečené dedinským šamanom. V Ngäbe totiž veria, že choroba je spôsobená narušením rovnováhy medzi prirodzeným a nadprirodzeným svetom, z ktorého zlomyseľný duch vstúpi do tela, zatiaľ čo sa postihnutému sníva o krádeži duše…

____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/59358-ancient-teen-burial-yields-bone-cancer-case.html

Obrázok: cdn.theatlantic.com/assets/media/img/2013/05/14/0613-WEL-Zimmer_lede/lead_large.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.