V Nórsku našli kameň z vikingskej éry pokrytý runami

Tento brúsny kameň (kameň používaný na brúsenie nožov) je pokrytý znakmi známymi ako runy. Kameň z doby stredoveku, nedávno objavený počas výkopov pred projektovanou železničnou výstavbou v nórskom Osle, pochádza z dôb, keď v Nórsku žili väčšinovo práve Vikingovia.  

Runy vyryté na brúsnom kameni (kameň používaný na ostrenie nožov) sa datujú do doby pred približne 1000 rokmi, kedy Vikingovia v Nórsku zažívali to najlepšie obdobie. Písací systém z rún opisoval jazyk a mohol byť použitý na zaznamenávanie a prenášanie informácií, podobne ako dnešné moderné písmená. Každá runa znamenala písmeno alebo znak. Kombinácia rún mohla vytvárať slová. Kto tieto runy do kameňa vyryl však ostáva záhadou.

Runové písanie sa používalo v Nórsku a ďalších častiach severnej Európy počas stredoveku, ktorý trval približne od roku 500 až do roku 1450. Avšak artefakty obsahujúce runy sú dodnes skôr zriedkavé a archeológovia diskutujú o počte ľudí, ktorí nimi dokázali písať.

Archeológovia v Nórskom inštitúte pre výskum kultúrneho dedičstva (NIKU) sa vyjadrili, že na kameni sa objavujú runy „æ, r, k, n, a“,  no nie je ľahké povedať, čo znamenajú. Podľa archeológov by runy mohli byť pokusom o spresnenie mena osoby, alebo mohli vytvoriť slovo „strach“, „škaredý“ alebo „bolesť“.

O tvorcovi nápisu sa Karen Holmqvist, špecialista na štúdium rún pracujúci v NIKU, vyjadril, že išlo pravdepodobne o nevyškoleného runového pisára, ktorý sa nimi ešte len učil písať. Kvalita napísaných runových znakov je totiž priemerná.  

Archeológovia z toho zistenia predpokladajú, že umenie písania runami bolo relatívne rozšírené po celom stredovekom Nórsku, ale mnohí pisatelia sa pravdepodobne so svojimi vedomosťami ocitli na takej úrovni znalostí, že síce vedeli písať znaky, ale neboli úplne gramotní.

Archeologický tím napísal blogový príspevok v nórčine, zdieľal svoje vlastné interpretácie objavu a pozval členov širokej verejnosti, aby prispeli svojimi myšlienkami k tomu, čo znamenajú runy na tomto kameni a kto ich asi napísal.

____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/61100-mysterious-rune-stone-norway.html

Obrázok: i.dailymail.co.uk/i/pix/2017/12/06/13/4709E2FF00000578-5151221-A_stone_tool_used_to_sharpen_Vikings_blades_engraved_with_rare_r-m-1_1512567985169.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.