Važecká jaskyňa – miesto, ktoré objavil študent

Na okraji obce Važec v okrese Liptovský Mikuláš dominuje aj krásna a na kvaple neuveriteľne bohatá Važecká jaskyňa. Toto prírodou vytvorené umelecké dielo objavil na svojich potulkách študent  Ondrej Húska v roku 1922, no sprístupnená bola až v roku 1928. Na mieste sa našlo mnoho kostí jaskynných medveďov, ktorí tam celoročne žili, ba dokonca aj pozostatky nosorožca srstnatého a jaskynného leva.

jaskyna

Jaskyňa sa určite má čím pýšiť. Všade okolo Vás tu striehnu stalagmity, stalaktity a maličké sintrové jazierka. Nechýbajú ani tzv. závesy, nástenné vodopády či rôzne útvary pripomínajúce rozličné zvieratá.
Každá miestnosť je niečím výnimočná a práve vďaka tomu si získala vlastné pomenovanie. Na počesť objaviteľa O. Húsku tam nájdete aj Húskovu sieň. Medzi ďalšie patrí Čarovná záhradka a Jazierková sieň, v ktorej sa nachádza jedinečný útvar – Slonie ucho.

Jaskyňa momentálne meria presne 530 metrov, no sprístupnených je zatiaľ len 235. V jaskyni určite stále čaká mnoho ďalších očarujúcich siení na svojho objaviteľa. Jedinými obyvateľmi Važeckej jaskyne ostali už len netopiere. 

vazecka jaskyna

priestor jaskyne

jaskyna Vazecka

Autorka: Nela Juričová

Zdroj: ssj.sk, nizketratry.sk

Obrázky: archív autorky

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.