Víkendový knižný tip: Tatiana Macková-Tieňohra

Momentálne je celkom v kurze anketa o najvýznamnejšie osobnosti v našich dejinách. Miernym prekvapením je možno to, že sa vyššie neumiestnilo nitrianske knieža Pribina. To, že ho docenili autori návrhu slovenských korún, pravdepodobne neznamená, že sa mu ujde miesto v prvej 40-tke. Aspoň spisovatelia naňho nezabudli, a tak sa ocitol napríklad aj ako hlavná postava v knihe Tieňohra od Tatiany Mackovej (Artis Omnis, 2015).

Pribina je múdry panovník, ktorý sa teší obľube svojej družiny, no tiež ľudu. Jediným tŕňom v oku niektorých poddaných je jeho manželka, neter franského šľachtica, ale hlavne zarytá kresťanka. Na jej popud dá knieža dokonca postaviť kostol. To však nie je jediná stavba, ktorou zamestnáva svojich remeselníkov, nakoľko stavia viacero opevnení pre prípad útoku z Franskej ríše, čím sa opäť ukázala jeho inteligencia a prezieravosť. Ríši skutočne hrozí veľké nebezpečenstvo. Aj keď nie priamo útokom z Franskej ríše, ale strýko jeho manželky spriada svoje diabolské plány a intrigy na posilnenie svojho vplyvu a zničenie všetkých, ktorí mu stoja v ceste. Ako vplyvný muž však nebojuje sám, ale manipuluje druhými ľuďmi, aby splnili jeho plány a pomohli mu dosiahnuť jeho ciele. Pribinovej ríši tak hrozí obrovské nebezpečenstvo od najbližšieho suseda a vlastného brata.

Tieňohra je svojím spôsobom akýmsi voľným a časovo veľmi posunutým pokračovaním knihy Milica a knieža. Okrem rovnakej autorky si logicky kniha udržiava aj rovnaký štýl. To znamená trocha viacej romantiky, avšak stále v znesiteľnom množstve aj pre tých, čo podobnému žánru neholdujú, zopár bojových scén, no a samozrejme zas a znova trocha politiky. A práve tieto intrigy na franskom dvore ma najviac zaujali na celej knihe. Opäť mi prišli dosť realistické a zaujímavo vykreslené. Kniha si opäť udržiava spád a dynamiku, čo je spôsobené z veľkej časti tým, že sa autorka vyhýba siahodlhým opisom prostredia. Avšak tempo už o niečo viac kleslo v porovnaní s predchádzajúcou knihou. Z časti za to zrejme môže pridanie väčšieho počtu vedľajších postáv, čo príbeh trochu rozširuje, ale na druhej strane spomaľuje. A paradoxne tak nezískame ani širší pohľad na udalosti a dejinné súvislosti, pretože prakticky všetkým postavám chýba väčšia hĺbka. A tak sa iba z útržku dozvieme dôvod na zradu jednej z postáv, aj keď ja som ho prakticky vôbec nepochopil. Jedinou svetlejšou výnimkou v tomto smere je pridanie aspoň jednej negatívnej vlastnosti hlavnej postave. Pribina tu je vykreslený ako dosť výbušná povaha. Ďalšia moja pripomienka smeruje opäť k akejsi čierno-bielosti. Je mi jasné, že v minulosti spravili panovníci v mene kresťanstva a šírenia „novej“ viery mnoho zlého, pričom sa určite toto zbytočné krviprelievanie nevyhlo ani nášmu územiu. V knihe sa však prakticky nachádza úplne minimum pozitívnych postáv, ktoré by mali kresťanskú vieru- z tých hlavných zrejme iba Pribinova manželka. Za to sú však pohanské postavy takmer vo všetkých prípadoch pozitívne, dobrácke… Koniec-koncov, aj nepriateľ musel prejsť zmenou viery, aby sa stal nepriateľom. A nech zase príliš neprezrádzam. 

Nechcem vás pripraviť o dobrý umelecký zážitok, ktorý táto kniha bezpochyby ponúka. Negatíva, ktoré som vymenoval, sú viac-menej detaily, a nezakrývajú autorkin talent. Kniha za výborne číta, zaujme, človek sa dozvie niečo nové z našich dejín. V každom prípade určite odporúčam všetkým fanúšikom daného žánru.

___________

Knihu hodnotí: Ľuboš Jendryščík

Obrázky: artisomnis.sk/wp-content/uploads/2016/12/Tienohra.png

incimages.com/uploaded_files/image/970×450/getty_883231284_200013331818843182490_335833.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.