Vikinská loď – britská star

vikingDosiaľ najdlhšia známa vikinská loď si užíva svoju slávu v Britskom múzeu. Táto 37 metrov dlhá „kráska“ prišla do Británie v plochom balení a s tým najväčším stupňom ochrany. Považuje sa za najdlhšiu z dosiaľ nájdených vikinských lodí. Jej meno – Roskilde 6 je odvodené od miesta nálezu na brehoch fjordu Roskilde v Dánsku. Vek lode sa datuje do roku 1025, kedy Anglicko, Dánsko, Nórsko a niektoré časti Švédska boli zjednotené pod nadvládou Knuta Veľkého. Majestátnosť lode prezrádza, že išlo pravdepodobne o kráľovskú vojnovú loď. Možno to bola práve ona, na ktorej Knut získaval autoritu nad svojím impériom v Severnom mori. Táto vojnová loď je súčasťou výstavy „Vikingovia: Život a legenda“, ktorá trvá v Britskom múzeu od 6. marca do 22. júna 2014. Táto výstava vám priblíži, čo znamenalo byť Vikingom a vtiahne vás do kultúrnych spletí v oblasti od Kaspického mora až po severný Atlantik. Zažijete vikinskú expanziu do škandinávskej krajiny.

Viking warship_0

Okrem Roskilde 6 sa môžu nadšenci histórie a fanúšikovia Vikingov tešiť aj na dobové meče a sekery, náboženské obrazy, ale aj korisť, ktorú Vikingovia získali na svojich cestách.  Tzv. poklad Vale of York  bude uvedený pred verejnosťou prvýkrát od svojho objavenia v roku 2007. Jeden z najväčších pokladov bol nájdený v Lancashire v roku 1840 a je taktiež súčasťou tejto výstavy. Netreba teda pochybovať, že táto výstava sa nesie vo vysokom štýle. S históriou Vikingov je prepletený osud mnohých krajín, Britské ostrovy nevynímajúc, preto táto výstava v sebe ukrýva aj akúsi symboliku. Nové objavy a výskumy priniesli mnoho nových informácií a verejnosť si zaslúži byť s nimi oboznámená.

 Zdroj a obrázkymikkeller.dk, historyextra.com

Comments
  1. Jarmila Harčárová

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.