Vikinské hroby a kostry objavené vo Švédsku boli vo fantastickom stave

Nedávne vykopávky vikinských pohrebných lodí odhaľujú pozostatky človeka, koňa a psa.

Archeológovia nedávno objavili dve vikinské pohrebné lode v Uppsale vo Švédsku, z ktorých jedna bola až prekvapivo zachovaná. V nej našli špecialisti pozostatky psa, muža a koňa.

Vikingovia posielali svoje elity na posmrtný život v lodiach, ktoré boli naložené obetovanými zvieratami, zbraňami a rozmanitým pokladom. Tento pohrebný rituál siaha až do doby železnej (550 až 800 n.l.), pričom sa odhaduje, že sa používal aj počas celého vikinského obdobia (800 až 1050 n.l.).

Bohaté hroby sú rozosiate po celej Škandinávii. Už predtým našli archeológovia v Nórsku pohrebný čln, ktorý niesol dôkazy o ľudských pozostatkoch, a jeden v západnom Škótsku, ktorý obsahoval pohrebné predmety ako sekera, zvonček, kladivo a kliešte. Elitní príslušníci komunity, ktorým sa dostalo pri pohrebnom rituáli tak bohatej výbavy, boli na druhý svet často vysielaný aj so zvieratami, najčastejšie žrebcami.

V prípade nálezu v Uppsale bolo kôň a pes uložený vpredu na lodi, kým pozostatky muža celkom vzadu.

„O tomto mužovi ešte veľa nevieme,“ povedal Johan Anund, regionálny manažér archeológov, archeologickej organizácie pracujúcej s Národným historickým Múzeom vo Švédsku.

Analýza kostí by mala odhaliť, aký starý bol tento muž, koľko meral a či mal nejaké zranenia, prípadne trpel nejakými chorobami. Anundova skupina môže dokonca zistiť, kde muž vyrastal a kde trávil väčšinu svojho života.

Čo sa týka zvierat, ktoré boli s mužom pochované, mohli byť obetované, aby pomohli mŕtvej osobe na „druhú stranu“, ale mohli tiež poukazovať na postavenie muža vo vikinskej spoločnosti. Kone a psy sú pri takýchto rituáloch celkom bežné, no archeológovia sa stretli už aj s veľkými vtákmi a sokolmi.

Na lodi sa našli aj ďalšie predmety, ako napríklad meč, oštep, štít, ozdobný hrebeň, zvyšné drevo a klince.

Druhá loď bola ťažko poškodená, a to pravdepodobne preto, lebo na jej pozostatkoch bola postavená stredoveká pivnica zo 16. storočia. No tiež na poškodenej lodi sa podarilo zachovať niektoré ľudské pozostatky, ako aj zvieracie kosti. Zdá sa ale, že sa s nimi už manipulovalo, čo archeológom sťažilo prácu a nevedia sa k ním dôveryhodne vyjadriť.

Archeológovia objavili tieto dve lode, plus studňu a pivnicu, počas toho, keď skúmali danú lokalitu predtým, ako tam vystavajú novú faru. Lode vykopali minulý mesiac a niektoré jej časti sa objavia v múzeu Gamla Uppsala a Švédskom múzeu histórie v Štokholme.

_____________

Autorka: Ing. Lujza Potočná

Zdroj: livescience.com/65892-viking-burial-boats-discovered-sweden.html

Obrázok: arkeologerna.com/wp-content/uploads/2019/07/batgrav2.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.