Vládnutie Žigmunda Luxemburského

Žigmund Luxemburský

Uhorský a poľský kráľ Ľudovít Veľký prisľúbil svoju dcéru Máriu len jedenásťročnému Žigmundovi Luxemburskému, pretože mal na chlapca akúsi zvláštnu slabosť. Kráľovná s ním však jeho nadšenie nezdieľala, a tak proti chlapcovi huckala aj svoju dcéru, jeho budúcu manželku. V roku 1379 Žigmunda v Trnave zasnúbili s Máriou. Prvou Žigmundovou úlohou, už ako následníka trónu, bola spravovanie Poľska. Žiaľ, Ľudovít Veľký čoskoro zomrel a situácia sa rapídne zmenila

Mária I.

Mária I.

Ľudovítova dcéra Mária bola okamžite korunovaná a stala sa novou uhorskou kráľovnou. Ani zverené Poľsko Žigmundovi situáciu nijako neuľahčovalo, pretože sa rozdelilo na dva tábory. Jeden tábor sa chcel oddeliť od Uhorska, druhý odmietal Žigmunda ako panovníka, ale bol ochotný prijať vládu Márie.

Žigmund sa vrátil do Uhorska, lebo v Poľsku nemal šancu. Vdova po kráľovi Ľudovítovi, Alžbeta sa Žigmunda plánovala zbaviť svadbou svojej dcéry s Ľudovítom Orleánskym. No sobáš sa nakoniec neuskutočnil. Žigmund odišiel do Česka za svojim bratom Václavom IV., českým kráľom, odkiaľ plánoval vojenské obsadenie Uhorska s pomocou svojej rodiny.

Sobáš Žigmunda a Márie sa predsa len konal, aj keď iba z dôvodu, že sa Mária a Alžbeta ocitli v tiesnispojenectvo s Luxemburgovcami bolo nevyhnutné. Ani to však nezabránilo vpádu Karola II. Malého do krajiny, a tak Žigmund znova odišiel do Čiech. Karol II. sa nechal korunovať za uhorského kráľa. Alžbeta nemala dostatok odvahy, aby ubránila záujmy svojej dcéry Márie a ani dosť síl, aby ho porazila. Rozhodla sa ho nechať zavraždiť. S týmto úmyslom pozvala Karola II. k sebe na návštevu, počas ktorej bol kráľ poranený a odvedený do väzenia, kde nakoniec aj zomrelNo na juhu krajiny sa zhromaždili jeho stále verní stúpenci, ktorí necítili k Alžbete nič iné ako odpor. Nepodarilo sa im ju však poraziť, a tak sa vlády opäť uchopila ona. Žigmundovi bolo jasné, že mu korunu nezverí, no nechcel sa jej vzdať. Kráľovná sa obávala sporu s Luxemburgovcami, preto pristúpila na dohodu, že Uhorsko vyplatí územia, ktoré dalo zálohovať.

Žigmund sa chcel dostať ku korune vykonštruovaným prepadom kráľovien stúpencami Karola Malého. Plánoval korunu dostať malým podvodom za vyslobodenie kráľovien. No nepodarilo sa to. V dôsledku nátlaku stúpenci Alžbetu uškrtili a vyhodili von za hradby na výstrahu jej spojencov.

Žigmund bol príliš zaslepený úsilým o trón a nestaral sa o to, čo bolo skutočne dôležité. Takýmto príkladom sú aj turecké vpády. Jeho prvý útok proti ním sa napriek tomu skončil úspešne, avšak Turci boli pripravení na odvetu.

3

Všetko vyvrcholilo bitkou medzi Žigmundovými križiakmiTurkami, v ktorej križiaci boli porazení. Toto spôsobilo značné oslabenie Žigmundovej moci a ešte sa zintenzívnilo náhlou smrťou Márie, keď ako tehotná spadla pri jazde na koni.

Za Žigmundovu manželku sa ponúkla jej sestra a kráľovná Poľska – Hedviga, no nedostala pozitívnu odozvu.

Napätie a nepokoje v Uhorsku viedli k únosu kráľa Žigmunda. Bol však čoskoro prepustený s podmienkou, že šľachtu za tento únos nepotrestá.

Nový záujemca o Žigmundovo kreslo na seba nenechal dlho čakať. Ladislav Neapolský bol v snahe o získanie trónu podporovaný dokonca samotným pápežom a to bolo príčinou Žigmundovho zákazu publikovať pápežské buly bez jeho povolenia. Tento akt vstúpil do dejín aj ako Placetum regium (lat. kráľovské nariadenie).

Alžbeta Luxemburská

Alžbeta Luxemburská

Žigmund napokon porazil Ladislava a konečne nastal vytúžený pokoj. Upokojila sa celková situácia v krajine a upevnili sa vzťahy so šľachtou. K tomu napomohol aj sobáš s Barborou, dcérou Hermana Celjského, ktorá mu dala dcéru Alžbetu, nástupkyňu trónu. Žigmund chvíľu bojoval s husitami a po ich porazení sa mu podarilo získať aj českú korunu. Štyri roky pred smrťou, v roku 1433, sa stal tiež rímskym cisárom. Žigmund Luxemburský zomrel v roku 1437 a jeho nástupkyňou sa stala dcéra Alžbeta.

 

 

 

Autorka: Nela Juričová                                                 

Zdroj: sprievodcadejinamy.meu.zoznam.sk

Obrázky: podolinec.eu, bujdoska.blogspot.com, oskole.sk, cultureworld.wz.cz

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.