Vnútri tohto chrámu „Pána stiahnutého z kože“ prebiehali hrôzostrašné obetné rituály

Na mieste chrámu objavili kamenné plastiky predstavujúce lebky stiahnuté z kože, ako aj kamenné telo.

Archeológovia v Mexiku tvrdia, že našli chrám venovaný Xipe Tótec, božstvu, ktoré sa spája s rituálmi zahrňujúcimi sťahovanie obetí z kože. Podľa vyhlásenia mexického Národného inštitútu pre antropológiu a históriu (INAH) je to vlastne prvýkrát, kedy výskumníci objavili chrám zasvätený Xipe Tótec, alebo „Flayed Lord“, „Pán stiahnutý z kože“.  

Oltáre, sochy a iné monumentálne prvky boli nedávno vykopané v blízkosti miesta Ndachjian v mexickom štáte Puebla, kde bol objavený tento kultový chrám.

Obyvatelia tejto oblasti sa nazývali Popoloca a pravdepodobne vybudovali tento komplex medzi rokmi 1000 a 1260 nášho letopočtu.  Táto oblasť bola neskôr dobytá Aztékmi, ríšou, ktorá vládla nad väčšinou stredného Mexika ešte v dobe, keď tam prišli španielski dobyvatelia.

Xipe Tótec bol dôležitým bohom v aztéckej mytológii, ktorému sa prisudzovala oblasť spojená s plodnosťou, vojnou a poľnohospodárskou obnovou. Práve jemu boli venované oslavy jari, zvané Tlacaxipehualiztli, počas ktorých boli obete zabité v gladiátorských bojoch alebo vypustené na bojisko a rozstrieľané šípmi. Mŕtvi boli následne stiahnutí z kože, ktorú potom nosili ako súčasť svojho odevu kňazi a iní účastníci týchto obetných rituálnych dní, ktorí si od toho sľubovali vyliečenie svojich zdravotných problémov, napríklad vyrážok, zápalov či ochorení očí.

Archeológovia sú presvedčení, že chrám spĺňa všetky podmienky pre uskutočňovanie podobných rituálov. Dokonca objavili aj otvory, v ktorých sa podľa ich špekulácií mohli uskladňovať ľudské kože, keď sa už použili k svojmu obradnému účelu.

Výskumníci na tomto mieste objavili tri monumentálne plastiky, ktoré reprezentujú Xipe Tóteca. Jednou je trup asi 80 centimetrov vysoký a ďalšie dve zobrazujú lebky bez kože, pričom každá meria asi 70 cm a váži okolo 200 kilogramov.

Z pohľadu sochára sa jedná o veľmi vydarené kúsky, pričom trup ukazuje, že Xipe Tótec nosil operenú sukňu a vyzerá to tak, že bol ozdobený aj visiacimi kožami svojich obetí.  

__________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/64418-flayed-god-temple-mexico.html

Obrázok: whatnext.pl/wp-content/uploads/2019/01/q-20-1295×650.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.