Vojnová dráma Dunkirk

Ak je niekto zo súčasných režisérov génius, tak je to bezpochyby Christopher Nolan. Prakticky každý jeho film je dlho očakávaný, kritikmi veľmi pozitívne prijatý, no a v neposlednom rade aj milovaný divákmi. Pre štúdia sa tak prakticky jedná o stávku na istotu, a tak neváhajú do jeho vízii vraziť nemalé peniaze, ktoré sa im potom vrátia. Inak tomu nebolo ani v jeho najnovšom filme Dunkirk (Dunkerk, Dunkerque; 2017).

Záchranná akcia

Keď začala 2. svetová vojna nemeckou inváziou do Poľska, krajiny západnej Európy si zrejme ani v najtemnejších myšlienkach nedokázali predstaviť, ako sa celá situácia vyvinie. Pesimizmus však bol na mieste, čoho dôkazom bolo obrovské množstvo spojeneckých vojakov čakajúcich na evakuáciu do Británie. A keďže armádne kapacity nestačili, na pomoc museli prísť obyčajní ľudia na svojich loďkách, aby riskovali svoje vlastné životy pre záchranu vojakov.

Filmárska kvalita

Christopher Nolan asi ani nevie nakrútiť zlý film, pričom Dunkirk je toho jasným dôkazom. Po filmovej stránke sa nedá absolútne nič vytknúť, či sa už jedná o kameru, famózny zvuk, skvelú hudbu Hansa Zimmera alebo herecké výkony. Celý film nás pripúta k sedadlám od začiatku do konca vďaka dych berúcim záberom- letecké súboje, bombardovanie a následná evakuácia lodí, prípadne len pohľad na množstvo vojakov na pláži. Filmu Dunkirk taktiež nemožno uprieť jeho veľkú realistickosť- európska škola kinematografie sa vôbec nezaprie. Správanie sa vojakov, keď takmer každý myslel v prvom rade na seba, žiadne zbytočné hrdinstvá, postoje velenia, alebo aj už vyššie spomínané bojové scény. Film beží bez zbytočného pátosu a nejakého patriotizmu. Jednoducho je tu vojna zobrazená taká ako podľa všetkého skutočne bola. Veľmi zaujímavé je aj stvárnenie Nemcov, ktorí sú vo filme takmer neviditeľným nepriateľom. 

Pokiaľ hľadáte impozantný filmový zážitok a reálny pohľad na 2. svetovú vojnu, film určite odporúčam.   

____________

Film odporúča: Ľuboš Jendryčšík

Obrázok: upload.wikimedia.org/wikipedia/en/1/15/Dunkirk_Film_poster.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.