Vojnová dráma Na ceste do Berlína

Ruská kinematografia zažíva v posledných rokoch renesanciu, a to aj čo sa vojnových filmov týka. Ak si odmyslíme filmy preplnené efektami, na ktoré sa skoro vôbec nedá dívať, tak sa k nám z tejto krajiny dostalo viacero skvelých filmov. Jedným z nich je aj Na ceste do Berlína (2015).

Strastiplná cesta

Ogarkov je mladý vojak, dôstojník ruskej armády, ktorý nesie dôležitý odkaz svojim spolubojovníkom. Avšak nemecká armáda je na zdrvujúcom postupe, a tak je Ogarkov spoločne s ďalšími vojakmi donútený ustúpiť. Velenie však pre tento krok nemá pochopenie a označia ho za dezertéra. Vzhľadom na to, že je ale dôstojník, tak jeho popravu musí potvrdiť vyššie vedenie. To mu jednak zachráni život, ale taktiež je začiatkom neuveriteľnej cesty naprieč dlhou históriou Ruska počas druhej svetovej vojny.

Nový vietor

Réžie sa ujal Sergej Popov, režisér, ktorý toho nemá až tak veľa na konte. Ale niekedy si ani nedostatok skúseností nevšimneme, pretože talentovaní tvorcovia potvrdia svoj talent. Na ceste do Berlína je presne ten prípad. Precízna, premyslená réžia nás prevedie šialenstvami vojny. A hlavne dosť reálnym spôsobom. Žiadna propaganda na štýl velebenia minulého režimu, žiaden pátos na štýl neskonalého hrdinstva ruských vojakov (aj keď im vďačíme za mnohé). Nič také, len čo najreálnejšie zobrazenie vojny. V mnohých prípadoch komorné, bez veľkolepých výprav a masových scén.  Ak teda hľadáte menšiu zmenu od kvanta výpravných, v mnohých prípadoch nezmyselných filmov, a máte chuť pozrieť si úprimný a realistický film, tak Na ceste do Berlína by mohlo byť to pravé.


____________

Film hodnotí: Ľuboš Jendryščík

Obrázok: m.media-amazon.com/images/M/MV5BYzg1MDVjODYtNDllOS00OWFi

LWFjYjItMTFlYzZkYjJhZjUyXkEyXkFqcGdeQXVyNjMwOTA1MDM@._V1_SY1000_CR0,0,699,1000_AL_.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.