Vojnová dráma Posledný motýľ

Čo sa týka kinematografie, tak sa od našich západných susedov spoza rieky Morava máme stále čo učiť. Nechcem dehonestovať našu produkciu, sám som jej veľkým fanúšikom, ale predsa len, naši bratia sú stále krok pred nami. A dôkazom môjho tvrdenia je aj film Poslední motýl (1990), ktorý režíroval legendárny Karol Kachyňa.

Krutá rola pre umelca

Hlavnou postavou filmu je Antoine Moreau, slávny parížsky mím. Druhá svetová vojna však zasiahla aj Francúzsko, pričom jednou z obetí sa stane aj Antoine, konkrétne jeho milenka. Tú ako členku odboja zatknú. Nemci sa skrz ňu snažia umelca donútiť, aby pristúpil na ich zvrátenú hru. Jeho úlohou má byť nacvičiť a zinscenovať hru spoločne s deťmi, pričom divákmi majú byť členovia komisie Červeného kríža. Jej cieľom nie je podpora umenia vo Francúzsku, ale snaha oklamať celý svet, a teda ich presvedčiť, že situácia židovského obyvateľstva nie je vôbec taká zlá ako by sa niekto mohol snažiť vykresliť. Antoine je tak pred ťažkým rozhodnutím. Buď môže prijať pravidlá tejto cynickej hry a prispôsobiť sa jej, alebo vypočuť hlas svedomia a vzoprieť sa skutočnému zlu.

Obrana bezbranných

Tento film vznikol v československo-francúzsko-britskej koprodukcii, čo sa prejavilo aj na medzinárodnom obsadení. Slovensko tu v dosť významnej role zastupuje Milan Kňažko. Z ďalších hercov by som potom spomenul pánov ako Josef Kemr, Josef Laufer, alebo v hlavnej postave excelujúceho Toma Courtenaya. Samozrejme, nemožno opomenúť ani dámy, ale ruku na srdce, všetci herci a herečky tu podávajú viac než dobré výkony. Taktiež musím pochváliť veľmi zaujímavý, originálny a v neposlednom rade dojemný príbeh. Nechcem dávať spoilery, ale vnútorný boj hlavného hrdinu je viac než uveriteľný, tak ako aj celkové vykreslenie situácie počas druhej svetovej vojny  a chovanie sa jednotlivých postáv. Jednoducho ide o nesmierne kvalitný film, ktorý nielen poučí, ale zároveň aj chytí za srdce. Takže, ak budete mať niekedy možnosť daný výtvor kinematografie uvidieť, určite choďte do toho.

Film Posledný motýľ si môžete pozrieť aj na YouTube

_____________

Film hodnotí: Ľuboš Jendryščík

Obrázok: jozefsquare.com/wp-content/uploads/2017/09/Karel-Teissig-The-Last-Butterfly-1990-copy.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.