Vrak holandskej vojenskej lode bol pochovaný pod koralmi

Delá holandskej fregaty z 18. storočia pokryté morskými koralmi

Potápači v modrých vodách okolo polostrova Yucatán objavili tri historické poklady: potopený maják plus pozostatky holandskej vojnovej lode z 18. storočia a britského parníka z 19. storočia.  Objav potvrdil aj mexický Národný inštitút pre antropológiu a históriu (INAH). Hlavnou archeologičkou tohto objavu sa stala Helena Barba Meinecke, ktorá je zároveň aj vedúcou podmorskej archeológie INAH na polostrove Yucatán.

Obité vraky sa našli v blízkosti pobrežného mexického mesta Sisal, ktoré je dnes modernou dovolenkovou destináciou, no v 18. a 19. storočí bolo rušným prístavom. Vraky boli plné artefaktov vrátane diel, príborov a porcelánu.

Holandská vojnová loď, nazývaná aj „Madagaskarské kanóny“ (pretože jej delá sa našli v blízkosti Madagaskarského útesu, asi 40 kilometrov severozápadne od Sisalu), bola čiastočne pochovaná pod 15 centimetrovou vrstvou koralov.

Celkovo sa na kresbách, fotografiách a videu podarilo zaznamenať 12 železných diel s dĺžkou 2,5 metra a priemerom takmer pol metra, ktoré sa podobali na delostreleckú výbavu holandských vojenských fregát, ktoré sa plavili do Západnej Indie v 18. storočí.

Posádka lode pravdepodobne odhodila štyri z týchto kanónov cez palubu v snahe zachrániť loď pred potopením. Asi 19 m juhovýchodne od týchto diel našli archeológovia ďalších osem diel a osem delových gulí, rovnako ako aj keramické úlomky. Zdá sa, že tieto artefakty sa potopili naraz, čo naznačuje, že toto bolo miesto, kde holandská vojnová loď našla svoj predčasný koniec.

Tento vrak sa spomína v liste guvernéra Yucatánu Antonio de Cortaire z roku 1722, v ktorom nariadil preskúmanie severného pobrežia po tom, ako sa dozvedel, že dve holandské vojnové lode, prepravujúce kontrabandový tovar, sa potopili vo februári daného roku. V poznámke uviedol, že holandské a anglické posádky boli zachránené a prevezené do Sisalu.

Nie je však jasné, vrak ktorej z týchto dvoch lodí sa vlastne našiel. Archeológovia z INAH stále skúmajú obsah lode v snahe zosumarizovať celý príbeh lodí.  

Druhý vrak je parník typu Mississippi zo Spojeného kráľovstva, prezývaný aj Vapor Adalio na počesť starého otca Juana Diega Esquivela, miestneho rybára, ktorý vrak ukázal archeológom. Parník, ktorý bol pravdepodobne postavený medzi rokmi 1807 a 1870, sa potopil pri Scorpion Reef, v Španielsku známom tiež ako „Arrecife Alacranes“. V tomto vraku našli archeológovia známky každodenného života na palube v podobe ôsmich kusov príborov.  

Diego Esquivel nasmeroval archeológov taktiež k potopenému majáku, ktorý sa nachádza asi 3,7 km od mesta Sisal. Maják bol postavený koncom 19. storočia, bol vysoký približne 8 metrov a slúžil ako vyhliadka. Do zálivu sa pravdepodobne zrútil potom, čo túto oblasť zasiahla tropická búrka.

_____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/61378-shipwrecks-yucatan.html

Obrázok: ancient-origins.net/sites/default/files/field/image/diver.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.