Všetko bolo inak

V knihe Viktora Suvorova (*vlastným menom Vladimir Bogdanovič Rezun) s názvom Všetko bolo inak sa nám ponúka trošku iný (kontroverzný) a určite šokujúci pohľad na jeden z najväčších svetových konfliktov, akým bola druhá svetová vojna. Keďže je to dielo ruského autora, už v úvode opisuje, že si sám dobre uvedomuje následky svojej publikácie, ale aj to, že v rodnej krajine bude považovaný za vlastizradcu. Ak poznáme históriu Ruska a Sovietskeho zväzu, dobre vieme, že táto krajina vždy bola preslávená krutým zaobchádzaním, a preto časy, v ktorých Sovietska armáda postupne zbavovala krajiny pút nacizmu, môžeme považovať za jedny z mála svetlých bodov, ktoré Sovietsky zväz postavili na úroveň hrdinov a víťazov. Takto sme sa to kedysi učili v školách, niekde to pretrváva dodnes. Slávnostné reči či zábery šťastných občanov vídavame ešte stále na televíznych obrazovkách, alebo ich počúvame v rozhlasoch pri príležitosti osláv 8. mája. Ako by ale svet reagoval, keby sa prišlo na to, že celé utrpenie rokov 1939 – 1945 bolo akýmsi plánom celkom inej krajiny ako Nemecka, vďaka ktorému si mali podmaniť Európu a následne celý svet? Viktor Suvorov (bývalý sovietsky tajný agent) nám ponúka sériu dôkazov o tom, že myšlienka druhej svetovej vojny bola ešte omnoho komplexnejšia a premyslenejšia, ale hlavne, že po prvýkrát sa o nej hovorilo už v Rusku a to dávno predtým, ako vôbec začalo zbrojenie európskych veľmocí. Oveľa skôr, než sa Hitler dostal k moci a dokonca ešte skôr, ako sa skončila prvá svetová vojna. 

Chápem, že nie každý je ochotný pripustiť si takúto teóriu, obzvlášť, keď z každej strany sú nám ponúkané informácie iba o tom, ako Nemecko spôsobilo toľké utrpenie. Ani ja, ani samotný autor, samozrejme, nechceme nijako ospravedlňovať, ani zjemňovať činy tejto krajiny. Je však dobré, keď prejavíme záujem aj o druhú stranu mince, a tak si sami uvedomíme, kto bol čia bábka a plán ktorého politického lídra bol súčasťou iného. Ak sa o tomto chcete dozvedieť ešte niečo viac a stále váhate, či sa oplatí strácať čas s touto knihou, môžem vás odkázať na svoj predchádzajúci článok, pri ktorom som sa nechala inšpirovať práve týmto dielom – Kto naozaj začal druhú svetovú vojnu?

Knihu odporúča: Mirka Klieštiková

Obrázky: sovietstory.com, alterego.sk

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.