Vy ste ešte nečítali Vládcu vlkov? Poďte do toho!

Spisovateľ Juraj Červenák pôsobí na našej literárnej scéne už nejaký ten piatok. Preslávila ho hlavne séria (pôvodne trilógia) Černokňažník – fantasy na pozadí sveta starých Slovanov. Jej prvým dielom je publikácia s názvom Vládca vlkov, ktorá vyšla v roku 2009 vo vydavateľstve Artis Omnis ako klasický výtlačok, no tiež e-kniha.

Aj keď platí pravidlo ,,nesúď knihu podľa obalu“, v prípade tejto knihy treba zdôrazniť, že obal je skutočne vydarený. Zobrazuje hlavného hrdinu s mečom a jeho vlčieho spoločníka.

Ústrednou postavou knihy je Rogan, bojovník proti Avarom. Bojoval v službách rôznych slovanských kniežat, vo vojsku Karola Veľkého, u bulharského chána Kruma a podobne. Jeho typickou zbraňou je luk, vie však používať aj meč. V príbehu Vládca vlkov bojuje hlavný hrdina proti skupinke Avarov, známej aj ako Krvaví psi. Tí slúžia hroznému božstvu Kelgarovi a terorizujú Slovanov v lesoch za Hronom. Roganovým cieľom je nájsť ich skrytú svätyňu Kirt, pričom ju chce raz a navždy zničiť. Pridajú sa k nemu bojovník Velimír a vedma Mirena, zvaná Osa. Spolu s bojovníkmi z osady Borinu hľadajú Kirt. Po svätyni však pátra aj skupina okolo čarodejníka zvaného Mocnogor. Všetci, samozrejme, s rôznym zámerom.

Ako to už býva, po dlhom a strastiplnom putovaní sa nakoniec všetci ku Kirtu dostanú. Medzitým sa však stane množstvo udalostí. Rogan sa dostane do slovanského sveta Navu, zistí svoj skutočný osud a na zem sa vráti s Černobohovým spoločníkom, s vlkom Goryvaldom. Avari napadnú osadu Dlhá Lúka a dôjde aj k nejakým šokujúcim odhaleniam (napríklad sa zistí, kto je skutočným vládcom Kirtu).

Na príbehu by som v prvom rade ocenil jeho originálny nápad a celkové spracovanie. Nie je úplne jednoduchý ako Eragon, no zároveň to nie je nič v štýle Hra o tróny (množstvo postáv, ktoré neustále zomierajú). Nechýba mágia a ani pomerne drsné opisy bojov. 

,,Čiernovlasý pustil šíp a vytiahol dýku. Dlhá čepeľ sa hladko ponorila mŕtvole do krku. Avarove nohy sa zatriasli v poslednom kŕči. Dlháň s bezvýraznou tvárou zväčšoval ranu – krájal hrdlo ako peceň chleba, až kým ostrie nezaškrípalo o chrbticu. Ožeg sa rýchlo odvrátil. Tlačil si ruku na ústa, ale keď začul prašťanie lámaných krčných stavcov, vzdali to nervy i žalúdok.  Vyľakane sa zvrtol a padol na zadok.“

Pekným doplnkom celého príbehu sú aj tzv. informačné kapitoly o samotnom vzniku trilógie a o Slovanoch.

Na záver sa patrí dodať, že knihy o Roganovi a jeho spoločníkovi patria do pomyselného Zlatého fondu slovenskej literatúry. Za Vládcu vlkov získal autor Cenu Akadémie sci-fi, fantasy a hororu v kategórii ,,Najlepšia česká a slovenská kniha roku“.

_____________

Knihu hodnotí: Tomáš Karľa

Obrázky: artisomnis.sk/juraj-cervenak-vladca-vlkov/

hbrisbane.qld.gov.au/sites/default/files/trumba/events/dgdzhbdbnghqvvogxw8biu7o_4.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.