Vysťahovalectvo Slovákov za prácou v 19. a 20. storočí III.

V máji ste si mohli na našom webe prečítať prvú časť krátkeho cyklu Vysťahovalectvo Slovákov za prácou v 19. a 20. storočí. V septembri sme priniesli druhú časť, v ktorej nás zaujímali (Ne)známi emigranti. Na túto problematiku nadviažeme aj dnes. Nech sa páči, čítajte ďalej. 

(Ne)známi emigranti II

John Daniel Hertz

Schandor Herz sa narodil 10. apríla 1879 v Sklabini (pri Martine) ako jedno zo šiestich detí. V roku 1884 celá rodina emigrovala do USA, konkrétne do Chicaga v štáte Illinois (Niektoré zdroje uvádzajú rok 1882, zrejme podľa lodného listu z lode SS Herman.). V Spojených štátoch amerických si Schandor neskôr zmenil meno na John Daniel a do pôvodného priezviska Herz pridal -t-. Kým sa dostal k tomu, vďaka čomu je známy, vyskúšal niekoľko povolaní. Už ako jedenásťročný si privyrábal predávaním novín, neskôr do nich aj písal. Pod pseudonymom Dan Donnelly vyhral amatérsky šampionát v boxe. V roku 1904/5 začal predávať autá,  no keď mal v roku 1907 na sklade 7 „ležiakov“, ktoré sa mu nedarilo predať, dostal nápad používať ich ako taxíky. Autá natrel nažlto a ponúkol nízke ceny, čím ihneď vzbudil záujem ľudí. V roku 1915 založil v Chicagu Yellow Cab Company, ktorá sa rozšírila aj do iných miest Spojených štátov. V roku 1923/4 kúpil autopožičovňu, ktorú premenoval na Hertz Drive-UR-Self Corp. John Daniel Hertz sa už v tridsiatke stal milionárom. Obe  jeho spoločnosti boli neskôr kúpené korporáciou General Motors a John sa stal členom dozornej rady GM. V roku 1953 odkúpil Hertz požičovňu späť a premenoval ju na Hertz-Rent-a-Car. Dnes je Hertz Corporation svetovým lídrom v požičiavaní áut, a to v 145 štátoch sveta na 7 700 miestach a na 69 letiskách. Takto sa Hertz aspoň symbolicky vrátil aj na Slovensko, keďže autá jeho spoločnosti sú ponúkané aj v Bratislave a Košiciach.

John Daniel Hertz sa stal váženým človekom, okrem iného, aj vďaka tomu, že bol počas oboch svetových vojen vláde nápomocný v oblasti dopravy. V Chicagu napríklad budoval svetelné križovatky. Jeho pomoc ocenila aj vláda Spojených štátov, a to prvýkrát v roku 1947, keď za svoje aktivity od ministerstva obrany získal medailu a čestné uznanie a následne v roku 1958, keď mu minister obrany udelil za prínos v riešení otázky bezpečnosti USA najvyššie vyznamenanie. John sa okrem áut venoval chovu čistokrvných dostihových koní, ktoré vyhrávali dostihy po celých Spojených štátoch a v roku 1954 vydal knihu o skúsenostiach s chovom koní. S manželkou Fannie taktiež založili nadáciu, ktorá dodnes udeľuje štipendiá študentom mimoriadne talentovaným v aplikovaných fyzikálnych, biologických a technických vedách. John Daniel Hertz zomrel 8. októbra 1961 ako 82-ročný v americkom Chicagu.

___________

Autor: Dávid Šálka

Zdroje:

DÍREROVÁ, M. Americké žlté taxíky vymyslel Sklabinčan. Dostupné na internete: <turiec.sme.sk/c/5160391/americke-zlte-taxiky-vymyslel-sklabincan.html>.

HAMER, T., HAMER, M. Hertz History as a Car Manufacturer. Dostupné na internete: <classiccars.about.com/od/modelsfj/a/HertzHistory-As-A-Car-Manufacturer.htm>.

TASR. Známi rodáci sú pochovaní po celom svete. Dostupné na internete: <.sme.sk/c/3565401/znami-rodaci-su-pochovanipo-celom-svete.html>.

VOTRUBA, M.. John Daniel Hertz. Dostupné na internete: <pitt.edu/~votruba/qsonhist/celebrities/hertzjohndaniel.html>.

Obrázok: coachbuilt.com/bui/y/yellow_cab/oo1927_mr_mrs_hertz.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.