Vysťahovalectvo Slovákov za prácou v 19. a 20. storočí IV.

Možno ste na našej stránke zachytili krátky seriál o vysťahovalectve Slovákov za prácou v 19. a 20. storočí. Dnes by sme chceli pridať ďalšiu časť. Ďakujeme, že ste s nami a čítate magazín Magistra História. Dajme priestor ďalšiemu (ne)známemu emigrantovi, ktorý má korene v našej malej krajinke. 

(Ne)známi emigranti III

Peter Lorre

Peter Lorre, vlastným menom László Löwenstein, sa narodil 26. júna 1904 v židovskej rodine v Ružomberku. Otec Alajos Löwenstein pracoval ako hlavný účtovník v miestnej textilnej továrni. Mama Elvira Freischberger zomrela v roku 1908. Rodina sa čoskoro presťahovala do Viedne, kde László ešte ako chlapec začal po zoznámení sa s viedenským umelcom Richardom Teschnerom hrať v divadle. Neskôr skúsil prácu bankového úradníka, ale keďže stále túžil po herectve, odišiel z domu a skúšal šťastie v Breslau (dnešná Wroclaw) či v Zürichu. Po viacerých menších rolách vo filmoch v Nemecku, Rakúsku a Švajčiarsku ho nemecký režisér Fritz Lang obsadil do hlavnej roly vo filme M (1931), kde stvárnil psychopatického detského vraha. Scény z tohto filmu použila napríklad aj nemecká propaganda vo filme The Eternal Jew (1940). Svoje umelecké meno Peter Lorre prijal práve počas svojho pôsobenia v Nemecku (Berlíne). Po nástupe Adolfa Hitlera k moci v roku 1933, Lorre odišiel do Paríža a odtiaľ do Londýna, kde sa zoznámil s Alfredom Hitchcockom a získal jednu z hlavných úloh v jeho filme Muž, ktorý vedel priveľa (1934).  Keďže nevedel po anglicky, repliky sa musel učiť foneticky. Už o rok nato Lorre odchádza do Hollywoodu, kde účinkuje v sérii detektívok Mr. Motto a v niekoľkých menších filmoch. Zrejme kvôli jeho predchádzajúcim skúsenostiam s negatívnymi až psychopatickými rolami bol obsadzovaný najmä do úloh zlovestných cudzincov. Významnejšie filmy, v ktorých sa objavil, boli napríklad Maltézsky sokol (1941), melodráma Casablanca (1942), ktorá získala štyroch Oscarov, či bondovka Casyno Royale (1953), v ktorej hral postavu Le Chiffre. Peter Lorre celkovo stvárnil vyše 90 postáv, poslednú vo filme The Patsy (1964).  Zomrel 23. marca 1964 na mŕtvicu a pochovaný je na cintoríne Hollywood Forever.

Osobný život

Peter Lorre bol trikrát ženatý, a to s Celiou Lovsky (1934 – 13. marec 1945, rozvod); Kaaren Verne (25. máj 1945 – 1950, rozvod) a Anne Marie Brenning (od 21. Júla 1953). S poslednou ženou mal dcéru Catharine Lorre Baker.

(sk.wikipedia.org, 2013; en.wikipedia.org, 2014; www.thebiographychannel.co.uk, s.a. ; www.eviltwin.velvetsofa.com, s.a.; D. Curbow, s.a.; K. Benson, M. Benson, 2001)

Ďalšie časti z tohto seriálu nájdete na:

Vysťahovalectvo Slovákov za prácou v 19. a 20 storočí I.

Vysťahovalectvo Slovákov za prácou v 19. a 20 storočí II.

Vysťahovalectvo Slovákov za prácou v 19. a 20 storočí III.

_____________

Autor: Dávid Šálka

Zdroje:

BENSON, K., BENSON, M. Peter Lorre. Dostupné na internete: <http://www.findagrave.com/cgibin/fg.cgi?page=gr&GRid=643>.

CURBOW, D. Peter Lorre Biography. Dostupné na internete: <http://www.imdb.com/name/nm0000048/bio>.

eviltwin.velvetsofa.com/Lorre/peter.html#bio

thebiographychannel.co.uk/biographies/peter-lorre.html

Obrázok: 3.bp.blogspot.com/-7f4qToOVWHY/VSluITFfC0I/AAAAAAAATB8/Td7_Ifq0K70/s1600/The%2BMaltese%2BFalcon.PNG

 

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.