Výstava – Prvá svetová vojna v regióne Snina

Mestské kultúrne stredisko Snina v spolupráci s Klubom vojenskej histórie Beskydy v HumennomKlubom vojenskej histórie Karpaty v Snine úspešne otvorili dňa 11. novembra 2014 (dovolím si tvrdiť) jednu z najzaujímavejších výstav v sninskom kaštieli. Výstava je venovanú jednému z najväčších svetových konfliktov, ktorý sa bezprostredne dotkol aj našej oblasti – Prvá svetová vojna v regióne Snina.

plagat

Už v úvode sa dalo tušiť, že to bude niečo mimoriadne zaujímavé. Danú vernisáž odštartoval nástup vojakov v dobových uniformách pred kaštieľom, ktorý bol spojený s výstrelmi z pušiek. Po úvodných rečiach nasledovala hlavná časť, a to prednášky Rada Turíka a Martina Drobňáka (z KVH Beskydy Humenné) k danej téme spojená s názornými foto ukážkami. Dozvedeli sme sa mnohé zaujímavosti. Hlavne o ťažkých podmienkach vojakov na oboch stranách (hlad spojený s nedostatočným zásobovaním, výkyvy počasia a podobne), ale aj o utrpení, ktoré vojna spôsobovala civilistom v zázemí (rekvirácie, odchody živiteľov rodín na front a podobne), o neúspechu pôvodných plánov (R.U. armáda mala v pláne 7 týždňov odolávať proti Rusom a počkať na nemecké posily, čo nakoniec nevyšlo) a podobne….

nastup

exponat

expon4

Ako spomenul jeden z prednášajúcich, hádam najväčší dlh súčasnej historiografie spočíva v tom, že veľkú časť z celkového počtu padlých z našej oblasti (cca 60 000) sa doteraz nepodarilo identifikovať (v percentuálnom vyjadrení je to asi 90%).

Po spomínaných prednáškach sme mali možnosť vidieť zaujímavé exponáty pochádzajúce zo zbierok oboch združení. Osobne som si myslel, že z väčšej časti ide len o repliky, ale ako mi povedal niekto z vystavujúcich, napríklad jeden z guľometov či zachované pušky boli skutočné. Nechýbala ani zaujímavá obrazová časť – dobové fotografie a taktiež fotopublikácia vo forme knihy z obdobia konca Rakúsko-Uhorskej monarchie zo súkromnej zbierky pani Márie Francúzovej z Humenného. Možnosť listovania v nej využil takmer každý.

V úvodných rečiach sa nechal primátor Sniny Š. Miľovčík počuť, že výstava je venovaná kultúre mieru a posledné udalosti v Európe nás presvedčili o tom, že mier sa nesmie brať ako samozrejmosť. S tým môžem len súhlasiť a dúfať, že podobný konflikt sa už nebude opakovať. Ľudia, ktorí si chcú danú výstavu pozrieť, majú tak možnosť urobiť do 11.1.2015.

prednaska4 (clovek z KVH)

Na záver si dovolím zacitovať správu Egona Ervina Kischa. Tento človek bol redaktorom Bohémie a pôsobil počas prvej svetovej vojny ako vojnový spravodajca a dostal sa aj do Sniny. Neskôr zo svojich zápiskov vydal knihu – Vojákem pražského sboru. O vojne v sninskom regióne píše:

Štvrtok, 11. februára 1915:

,,Pozdĺž zamrznutej riečky Tarnovky až k obci Stakčín a potom pozdĺž Cirochy juhovýchodne až k Snine, kam sme dorazili po štvorhodinovom pochode o pol jednej hrmenie diel dolieha z blízkosti. Rusi sú medzi Lupkowom a Medzilaborcami. Snina je zničená a vyplienená. Obyvateľstvo „oblieha“ poľnú kuchyňu a žobre o odpadky, alebo trochu polievky. V obci je tiež plno nemocných s omrzlinami. Rozprávajú nám, ako tu prebieha vojna. Rojnice sú od seba asi 2000 metrov a v podstate neexistujú boje zblízka, ale horšie než strelné rany bolia omrznuté prsty na rukách a nohách.“ (zdroj: Snina, ISBN 80 – 88964 – 09 – 1).

Autor: Tomáš Karľa

Obrázky: Ján Bocan

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.