Vysychajúci raj hazardu

V roku 1829 mexický prieskumník objavil miesto v púšti a nazval ho Las Vegas (čistinka, lúka). Táto oblasť však bola osídlená už asi pred 10 000 rokmi. Podzemné vody dodávali oblasti zeleň, aj keď všade okolo bola iba púšť. Po roku 1848, kedy sa Las Vegas stalo súčasťou teritória Nové Mexiko, doň zavítali mormóni a snažili sa zúrodniť miestnu pôdu. Bohužiaľ, nepodarilo sa im to, a tak znova odišli. Neskôr, po vzniknutí železnice spájajúcej Los Angeles a Salt Lake City, začali železnice rozpredávať pozemky v okolí. Jeden aker mal cenu dolára a štvrť. Ľudia skúpili pôdu a takmer 25 rokov pokojne nažívali uprostred púšte. Prišla hospodárska kríza a rozvoj mesta sa mierne pribrzdil. Stavba Hooverovej priehrady to však dostatočne vykompenzovala. Pravá história mesta sa však začala písať až od roku 1931, kedy vláda zrušila zákaz hrania hazardných hier v štáte Nevada. Do mesta prichádzalo množstvo ľudí, ktorí túžili po tom, aby mohli utrácať svoje peniaze. Druhá svetová vojna však zabránila akémukoľvek ďalšiemu ekonomickému rastu.  

Po vojne už novej ére Las Vegas nestálo nič v ceste. Za jeho lukratívnym vznikom stojí Benjamin Siegel, nazývaný aj Bugsy. No ešte predtým, ako Bugsy postavil svoje prvé kasíno, stál tu hotel. Niesol jednoduchý názov Nevada a jeho majiteľ prenajímal luxusné izby 3×3 metre za jeden dolár na noc. Keď do mesta zaviedli telefónne vedenie, telefónne číslo do hotelu bolo 1. Neskôr sa hotel premenoval na Sal Sagev, čo je vlastne Las Vegas čítané odzadu a od roku 1955 niesol meno Golden Gate. Ešte stále hotel stojí na Fremonth Street, no izbu za jeden dolár na noc v ňom už zrejme nenájdete. Bugsy otvoril prvé kasíno v Las Vegas až 26. decembra 1946, teda tesne po vojne. Od svojich spoločníkov sa mu podarilo získať dosť vysokú sumu a kasíno pomenoval Flamingo. Žiaľ, Bugsy mal dosť pestrú kriminálnu minulosť a vzhľadom na sumu, ktorú získal, sa jeho sponzori začali obávať o svoje peniaze. Nadobudli pocit, že Bugsy si niečo nechal aj pre seba. Možno i preto ho našli 20. júna 1947 zastreleného v dome jeho manželky. Vraha nikdy nechytili. Bugsyho pôvodná myšlienka tejto atrakcie ale zostala stále aktuálna a obrovský úspech kasína Flamingo výrazne prispel k ďalšiemu vývoju mesta.

Behom 40. a 50. rokov minulého storočia vznikla najslávnejšia ulica mesta, Las Vegas Strip. Sídlia tu najznámejšie a najveľkolepejšie kasína so zvučnými menami ako Sahara, Thunderbird, Golden Slipper a Silver Slipper Casino či Desert Inn. Táto ulica nahradila pôvodnú príjazdovú cestu do Downtownu smerom z Kalifornie. Nasledujúce roky mesto ešte viac preslávili, no ani Las Vegas sa nevyhlo asanácii. Našťastie, investori to vzali ako výzvu a odstránenie starých kasín či hotelov pojali vo veľkom štýle. Spravili z toho divácku show plnú svetiel a ohňostrojov. Samozrejme, niektoré z pôvodných prvých kasín tu doteraz stoja, aby nám  pripomenuli svoju nezvyčajnú históriu. V starom meste tiež nájdete pôvodnú svetelnú reklamu mávajúceho kovboja, no všetko podstatné, čo sa tu dnes deje, je na ulici Las Vegas Strip.

Vznik súčasných lákadiel pre dravých hráčov odštartovala stavba kasína Mirage v roku 1989. Potom nasledovali ďalšie veľkolepé projekty, s ktorými akoby sa roztrhlo vrece. Tieto pozoruhodné stavby na Las Vegas Strip priniesli kultových pirátov, sopku, pyramídy a napodobeniny slávnych turistických miest (Paríž, New York, Monte Carlo). 

Dnes však sláva Las Vegas začína stagnovať a pomaly upadať. Môže za to aj konkurencia. Vážnu hrozbu pre Las Vegas predstavuje čínske Macao, ktorého ročný obrat je dnes 4-krát vyšší ako v „meste hriechu“. Výraznú rolu tu hrá aj postupné vysychanie Hooverovej priehrady. Mesto a ostatní spotrebitelia (turisti) totiž vodu z priehrady míňajú rýchlejšie, ako stíha pritekať. Nevysýcha teda iba sláva tohto mesta, ono vysýcha doslova. 

Rekordy

Hotel Luxor Las Vegas, v tvare obrovskej čiernej pyramídy, má na svojej špičke ohromný svetelný lúč. Vidno ho až do vzdialenosti 400 km a z vesmíru je viditeľný voľným okom.

Stratosphere Tower je so svojou výškou 359 metrov najvyššou vyhliadkovou vežou v USA a tiež najvyššou stavbou na západ od rieky Mississipi. Horská dráha, ktorá sa tu nachádza, dosahuje výšku 284 metrov nad zemou, a teda je aj najvyššou horskou dráhou na svete.

Na Fremont Street sa každý deň koná najväčšia svetelná video projekcia na svete. Na streche vo výške 30 metrov a na ploche 16 000 m je osadených viac ako 20 miliónov LED žiaroviek.

21. marca 2001 padla najvyššia výhra, akú kto kedy vyhral na pákovom automate. Bolo to 39 713 982,25 dolárov a získal ju mladý inžinier z Los Angeles. Do automatu vložil 100 dolárov. 

Nie nadarmo sa hovorí „čo sa stalo v Las Vegas, akoby sa nikdy nestalo“. Je to bláznivé a hriešne miesto, ktoré i napriek tomu milujeme. 

Autorka: Júlia 

Text: PR článok

Zdroj: www.tvinfo.cz, www.hedvabnastezka.cz, server.sk

Obrázky: legendsofamerica.com, fearandloafing.com, vintag.es, aria.com, easyvoyage.com

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.