Vytrhli týmto deťom srdcia ako obetu bohu dažďov?

Archeológovia vykopávali 21. marca tohto roku v severnom Peru pohrebiská staré až 1500 rokov. Na tomto mieste  objavili dokopy 77 hrobov, ktoré patrili kultúram Chimú, Salinar a Viru.

Stavební robotníci v severnom Peru nedávno odhalili hrozivý objav: Kostrové pozostatky 47 starobylých ľudí vrátane najmenej 12 detí, ktoré boli pravdepodobne obetované asi pred 1500 rokmi v kultúre Chimú.

Detské hrudné kosti vykazovali stopy, ktoré vznikli pravdepodobne pri pokusoch zlomiť ich rebrá, aby mohli byť srdcia vyňaté priamo z tela. Tento záver vyslovil archeológ Víctor Campaña León, riaditeľ projektu archeologickej záchrany Las Lomas.

Po objavení kostí kontaktovali pracovníci, ktorí pokladali potrubie na pitnú vodu v plážovom meste Huanchaco, tím archeológov. Počas nasledujúcich vykopávok výskumníci objavili 77 hrobiek a hrobov, rovnako ako zvieracie kosti (pravdepodobne z lamy alebo alpaky) a 115 nádob z kultúr Chimú, Salinar a Virú.

Medzi obetovanými našli aj 12 detí, pričom jedno z nich bolo ešte len novorodencom. Výkopy sa začali 23. októbra 2017 a ukončené boli v júni tohto roku. 

Toto však nie je prvý dôkaz ľudských obetí v predkolumbijských spoločnostiach. Archeológovia tiež odkryli zvyšky obetovaných ľudí spojených s kultúrami Inkov, Mayov a Aztékov. Medzitým sa ľudská obeta praktizovala aj v starovekom Ríme, Číne a v Japonsku, ako aj v Cahokii, ranom domorodom predchodcovi amerického moderného mesta St. Louis.

V prípade tohto objavu je možné, že tieto deti boli obetované s nádejou povzbudiť bohov, aby priniesli dážď do suchého regiónu.

Civilizácia a kultúra Chimú pretrvala od roku 900 do roku 1470, kedy ju dobyli Inkovia. Chimú ľudia sú známi svojou keramikou, textilom, zavlažovaním a spracovaním zlata, striebra a medi. Hlavné mesto Chimú, nazývané Chan Chan, bolo UNESCOm uznané za „absolútne majstrovské mestské dielo“.

____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/62108-ancient-child-sacrifices-found.html

Obrázok: ancient-origins.es/sites/default/files/field/image/Portada-sacrificios-ni%C3%B1os-tumbas-Chimus-Peru.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.