Vzácna 400-ročná mapa zobrazuje pôvodné korene v Mexiku

Táto mapa z roku 1593 ukazuje južnú Pueblu z kostola Todos Santos (teraz severovýchodne od Mexico City) a jazera Texcoco do kostola Santa Cruz Huitziltepec, Pue (vpravo dole). Mapa tiež odhaľuje genealógiu a  vlastníctvo pôdy ľudí Nahuatl „de Leon“ od roku 1480 do roku 1593.

Vzácna domorodá mapa Mexika z obdobia prvých kontaktov Nahuatl ľudí s Európanmi už patrí do zbierky americkej Kongresovej knižnice.

21. novembra 2017 knižnica oznámila, že získala takzvaný Codex Quetzalecatzin (známy aj ako Mapa de Ecatepec-Huitziltepec) a že digitálne zachovaná kópia je poskytovaná aj online.

Viac ako 100 rokov bola mapa súčasťou rôznych súkromných ​​zbierok, vrátane zbierky novinového magnáta Williama Randolpha Hearsta.

Podľa Kongresovej knižnice sa niekoľko rukopisov tohto typu dochovalo až do súčasnosti a kódex vytvorený v roku 1593 je preto vzácnym príkladom mnohých máp, ktoré boli vytvorené pre španielsku ríšu na dokumentovanie histórie miestnych rodín a ich zdrojov.

Rukopis zobrazuje rodokmeň členov rodiny „de Leon“, pôvodných obyvateľov Nahuatlov, ktorí pochádzali od politického vodcu menom Quetzalecatzin. Mapa tiež zobrazuje pozemky a majetok, ktorý táto rodina vlastnila, a to pomocou grafických symbolov v aztéckom štýle pre rieky a cesty vrátane hieroglyfického písma.  

V rukopise sa však dajú objaviť aj stopy španielskeho vplyvu. Niektoré hieroglyfické názvy sa prekladajú latinskou abecedou. Názvy domorodých elít ako „don Alonso“ a „don Matheo“ naznačujú, že niektorí miestni obyvatelia boli pokrstení kresťanskými menami.

Mapa tiež zobrazuje kostoly, niektoré španielske názvy miest a obrazy, ktoré naznačujú, že sa táto komunita prispôsobovala španielskemu právu a vláde. Skúmaniu mapy sa venuje John Hessler, kurátor Zbierky Jaya I. Kislaka pre archeológiu raných amerických kongresových knižníc.

Kódex graficky znázorňuje druhy kultúrnych interakcií, ktoré sa odohrávajú v dôležitom momente v americkej histórii. V istom zmysle vidíme zrod toho, čo bolo začiatkom Ameriky.

Mapa zobrazuje rozpoznateľný geografický terén. Ponúka sa tak kostol Todos Santos v dnešnom predmestí Mexico City v Ecatepec, dnešné jazero Texcoco a rieka Atoyac.

______________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/61004-rare-mexico-map.html

Obrázok: naijcast.com/wp-content/uploads/2017/11/iii.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.