Vzácna „lunárna Biblia“, ktorá bola na Mesiaci, sa ponúka v aukcii

V aukčnej časti je priložená kópia mikroformátu a dva certifikáty pravosti.

Koľko by ste zaplatili za Bibliu, ktorá letela na mesiac?

Vzácna miniatúrna Biblia, ktorá cestovala na palube misie NASA Apolla 14 v roku 1971, sa v súčasnosti draží a jej cena začína na 50 000 amerických dolároch.

Okrem mikroformy Biblie kráľa Jakuba, ktorá je vsadená a zarámovaná do zlatého rámu, aukčná položka obsahuje aj dva certifikáty pravosti. Jeden dokument bol podpísaný astronautom Apolla 14 Edgarom Mitchelom, ktorý potvrdil, že Biblia naozaj pristála na Mesiaci. Druhý dokument bol podpísaný reverendom Johnom M. Stoutom, informačným vedcom NASA a riaditeľom Apollo Prayer League (APL), ktorá organizovala „Mesačné návštevy“ tejto a ďalších lunárnych biblií.

Táto mini biblia nezabrala na palube kozmickej lode veľa priestoru, pretože všetkých 1 245 strán bolo zhustených a vytlačených na jedinom náhľade mikrofilmu, ktorý má plochu približne 4,1 centimetra štvorcového. Tieto a ďalšie údaje obsahuje popis položky aukcie zverejnenej online cez Nate D Sanders Auctions (NSA), ktorá uskutočňuje aukciu.

Apollo 14, ktoré na Mesiaci pristálo 5. februára 1971, bolo prvou misiou, ktorá úspešne preniesla Biblie na mesačný povrch, a to po dvoch neúspešných pokusoch počas letu Apolla 12 a Apolla 13. Iniciatíva „lunárnej biblie“ bola spustená organizáciou APL, ktorá bola založená v roku 1968 pastormi pracujúcimi v rámci NASA . Ich cieľom bolo „modliť sa za bezpečnosť astronautov a zručnosť pracovníkov NASA, ktorí postavili rakety, ktoré by dokázali lietať. A, čo je najdôležitejšie, aby pristáli Biblie na Mesiaci“.  

Mikroforma Biblie kráľa Jakuba, ktorá absolvovala cestu na Mesiac a späť, bola vydražená v roku 2012 na Sotheby’s v New Yorku za 56250 amerických dolárov.

APL pripomína úsilie astronauta Apolla 1 Edwarda Whitea, ktorý chcel priniesť Bibliu na Mesiac, no nikdy sa tam nedostal. White zomrel, keď Apollo 1 počas skúšky štartu 27.januára 1967 zachvátil požiar, ktorý si vyžiadal taktiež životy ďalších dvoch astronautov, Virgila „Gusa“ Grissoma a Rogera Chaffeea.  

Stovky týchto tzv. „lunárnych biblií“ bolo zviazaných v zväzkoch a vynesených Apollom 14 na Mesiac. Lunárny modul niesol 100 kópií a 200 kópií bolo uložených vo veliacom module.

Mitchell na povrch Mesiaca preniesol 100 Biblií. Len 11 kópií „lunárnych biblií“ z Apolla 14 Mitchell a Stout podpísali, a 7 z nich sa dostalo do obehu.

Po návrate misie Apolla 14 na Zem odovzdal Mitchell lunárne biblie Stoutovi. Stout niektoré z biblií vzal a distribuoval medzi členov APL. O desaťročia neskôr sa začala šesťročná právna bitka týkajúca sa niekoľkých z týchto biblií po tom, čo štátna agentúra spochybnila nároky súkromných vlastníkov týchto artefaktov. Spor sa skončil v máji 2017.

______________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/63150-apollo-14-space-bible-auctioned.html

Obrázok:a57.foxnews.com/images.foxnews.com/content/fox-news/science/2018/

07/24/astronauts-faith-tiny-bible-from-apollo-14-moon-landing-up-for-auction/_

jcr_content/article-text/article-par-5/inline_spotlight_ima/image.img.jpg/

612/344/1532447415751.jpg?ve=1&tl=1

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.