Vznik a rozkvet Ríma

rimPočiatok histórie Ríma je zväčša spájaný s legendárnou vlčicou, ktorá odchovala dvoch bratov – Romula a Rema. Osídľovanie mesta začalo už v období medzi rokmi 1.200 až 800 pred n. l., no nemôžeme ho pokladať za samotné založenie ikonického miesta, aj preto sa tak radi držíme už spomínanej legendy. Romulus a Remus, synovia zosadeného kráľa, boli zachránení vlčicou, keď mali byť zavraždení prívržencami nového kráľa. Vlčica ich vychovala, kým ich nenašiel pastier a nenaučil ľudskej reči. Bratia sa vrátili do mesta a obnovili vládu svojho otca. Potom zamierili k miestu, kde mali byť v detstve utopení a založili Rím. Najprv začali škriepky o to, ako svoje nové mesto pomenujú. Nakoniec Romulus preťal oštepom Remusa a mesto dostalo názov Roma, inak Rím.

Mestečko si postupne osvojilo celý Blízky Východ, hlavne vďaka stratégiám a vojenských schopnostiach svojich vládcov. Medzi Rímom a Kartágom prebehli tri vojny, z ktorých vyniká hlavne tá druhá. Za to môže práve vodca kartagínskej armády, Hannibal, ktorý prekročil s vojskom Alpy a podarilo sa mu Rimanov prekvapiť. No nedostal finančnú podporu, na ktorú sa spoliehal, a tak sa mu Rím poraziť nepodarilo. Tretia vojna bola pre Kartágo definitívna.

Medzi najznámejších vládcov zaručene patril kultový Gaius Julius Caesar. Po ňom sa trónu ujal prvý rímsky cisár, Oktavián.

vladca
V 19. storočí vzniká myšlienka a následne aj pokus o vytvorenie novej Rímskej republiky. Francúzi však veľmi rýchlo toto snaženie potlačili a Rím sa pripojil k zjednotenému Taliansku. 

Rím sa okrem iného môže pochváliť aj svetoznámym Koloseom, ktoré sa začalo stavať v roku 72 n. l. Ostatné pamiatky, ako napríklad Santa Maria Maggiore alebo Bazilika Sv. Petra, sú tiež nesmierne obľúbené a ročne do Ríma prichádza mnoho turistov, hlavne kresťanov, aby sa mohli pokochať pohľadom na unikátne historické umelecké diela.

historicke mesto Autorka: Nela Juričová
Zdroj: walkers.sk, europeanhistory.about.com,
Obrázky: smithlifescience.com, augustuscollection.com

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.