Wales – krajina mýtov a legiend

Wales je jednou zo štyroch častí Veľkej Británie. Jeho pôvodnými obyvateľmi sú Kelti a aj vďaka nim má táto krajina svoj vlastný jazyk a neskutočne bohatú históriu. Tak ako mnohé iné oblasti sveta, aj Wales má v talóne, okrem kráľov a rytierov, i početnú zbierku mýtov. Ak Vás zaujímajú viac legendy ako všeobecne známe fakty, ste na správnej ceste ponoriť sa do tajov tejto významnej krajiny.

Wales Coast Path (Waleská pobrežná cesta) – miesto, o ktorom sa napísali stovky úžasných a neuveriteľných príbehov o miestnych obyvateľoch. Jemne zmiešané fakty s fikciou vykreovali waleskú spoločnosť v kolorite súčasnej doby. Najznámejšou zbierkou týchto legiend je kniha The Mabinogion. Obsahuje podivuhodné príbehy, ktoré sa medzi generáciami predávali iba slovom a prvou osobou, ktorá ich sformovala do knižnej podoby bola Lady Charlotte Guest v 19. storočí. Mnohé z nich sú pevne spojené priamo s pobrežím.

Príbeh Twrch Trwyth

Twrch Trwyth bol kráľ, ktorý sa premenil na nespútaného diviaka s nebezpečnými ostňami na hlave. Vylodil sa na brehu Porth Clais potom, čo opustil Írsko. Tento maličký prístav je jednou z mnohých zastávok na Waleskej pobrežnej ceste. Jeho bojovníci – podľa legendy zobrazení ako vojnové prasatá – zviedli súboj s kráľom Arturom a jeho stúpencami pozdĺž oblasti Milford Haen.

 Prízraky z Queensferry

Pomerne neznámym je aj príbeh duchov z 19. storočia, ktorý sa odohral v Queensferry na severe Anglicka. Nový kapitán, ktorý pochádzal z Walesu, bol práve povolaný na výskumnú loď HMS Asp. V jeden večer započul hlasy, ktoré vychádzali z jeho kabíny. Vydal sa to preskúmať, no nikto sa v jeho kajute nenachádzal. O niekoľko dní neskôr zbadal na palube postavu ženy, ktorá ukazovala smerom k nebu. Zjavila sa mu hneď niekoľkokrát a mnohí z posádky odmietali byť kvôli tomu na palube, či mať sami nočnú hliadku. Nakoniec, keď doplávali do Kráľovského prístavu v Pembroke Dock, aby si dali loď do poriadku, jeden z členov nábrežnej hliadky zbadal ženu, ako schádza po lodnej lávke smerom k nemu. Vyzval ju, dokonca na ňu namieril pušku a bajonet. Záhadná žena prešla jednoducho skrz neho a zmizla v hlbokej nočnej tme. Odvtedy ju nikto nikdy nevidel.

Cantre’r  Gwaelod

Legenda Cantre’r Gwaelod je vo Walese veľmi populárna. Stala sa na veľkom páse nízko položenej, no úrodnej farmárskej pôdy od severu Pembrokeshire až po Llyn (Llŷn, Lleyn) Peninsula. Na ploche takmer 80 kilometrov sa pýšilo 16 nádherných miest. Napriek tomu, že boli chránené pred morom priehradami, údajne bola táto oblasť zaplavená, keď sa Seithennin, strážca priehrad, opil a zabudol ich zatvoriť. Ak by ste sa prechádzali po pobreží okolo Cardigan Bay v niektorý z pokojných večerov, hovorí sa, že stále môžete počuť staré kostolné zvony miest, ktoré zmizli. Dokonca vraj môžete letmým pohľadom zbadať potopené domy ležiace ticho pod vlnami mora. Je to jeden z najkrajších príbehov Walesu. Prižmúrte oči, zahľaďte sa na západ slnka a hľadajte stratené mestá Cantre’r  Gwaelod počas prechádzky pobrežím.

Legenda menom Tolaeth

V mnohých pobrežných oblastiach sa legendy o Tolaeth šírili mnohé roky. Tolaeth (waleské znamenie smrti) je vlastne zvuk klopkania a šuchotania, ktorý kedysi počuli miestny obyvatelia a rybári pred tým, než sa objavila smrť. Jedna zo známych legiend o Tolaeth je príbeh o rybárovi, ktorý žil v pobrežnom meste St. Bride’s. Jednu noc sa zobudil na šuchotavé zvuky presúvania stoličiek a chrochtania muža prenášajúceho niečo ťažké. Tento zvuk vychádzal z prízemia jeho domu, rybár a jeho žena ho počuli tri noci za sebou, no boli príliš vystrašení na to, aby zistili čo sa deje. Po troch nociach zvuky zmizli a nikdy sa nevrátili. O tri týždne neskôr sa ich syn, takisto rybár, utopil v mori. V tú noc sa zvuky vrátili, zneli rovnako a k tomu sa pridali ešte zvuky muža, ktorý kládol na zem nejakú záťaž, ako keby telo. Tolaeth sa vrátil. Nevystrašilo by vás to?

Pes Gelert

Príbehy o korunovaní princa Eduarda – prvého Angličana, ktorý dostal titul Princ Walesu – a legenda o psovi Gelertovi, ktorý ochránil syna svojho pána pred vlkom a bol omylom zabitý princom, sú veľmi známe, napriek tomu, že nie sú historicky podložené. Ale obe sú situované v pozícii priamo alebo neďaleko Coast Path. Táto historka určite stojí za hlbšie pátranie po pravde. 

Gelert

Príbeh pirátov

Jedna legenda, ktorá prežíva aj napriek tomu, že miesto diania sa v rôznych verziách líši. Spomína sa v miestach ako Cardigan Bay, Amroth a Ogmore v Údolí Glamorgan. Príbeh starého muža a jeho ženy, ktorí boli pobrežnými pirátmi. Nastavovali falošné svetlá, navádzali lode na skaly a potom vyplienili všetko, čo sa dalo. Jednej nepriaznivej noci, keď vietor silne narážal od západu, nastavili svetlá a prichystali sa na odpočinok. V tú noc kvôli ním ďalšia loď stroskotala a celá jej posádka zahynula. Nasledujúce ráno muž a jeho žena zišli na pláž, aby zozbierali svoju korisť. Pri vode ležal muž, napoly mŕtvy, jeho telo sa váľalo vo vlnách. Bolo nemožné, aby niekto prežil, a tak starý pirát vzal kameň a udrel námorníka do hlavy. Keď obrátil telo, aby prehliadol jeho vrecká, zistil, že muž, ktorého zabil, bol jeho milovaný a jediný syn, ktorý pred rokmi odišiel na more.

Legiend z waleského pobrežia je mnoho a rôznia sa. Veľa kníh ich popisuje a niet pochýb, že ak ste zástancom takýchto príbehov, vaša prechádzka po Wales Coast Patch bude s výtlačkom v ruke a poznaním príbehov od miestnych obyvateľov o to bohatšia a nezabudnuteľnejšia.

Autorka: Lucia Pangracová

Zdroj: bbc.co.uk

Obrázky: grough.co.uk, authorbriannyoung.blogspot.sk, ancestryimages.com

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.