Z dejín Írska

Okolo roku 9000 pred n. l. bolo územie dnešného Írska pokryté ľadom a spolu s územím dnešnej Británie tvorilo súčasť kontinentálnej Európy. Od 6. stor. n. l. Írsko začali osídľovať najmä Kelti. Od 8. storočia n. l. po rok 1014 bolo pobrežie Írska obsadené škandinávskymi Vikingami.

Príchodom stredoveku sa írska spoločnosť významne pretransformovala. Na čele piatich provincií stál najvyšší kráľ a v krajine mu podliehalo úplne všetko. K zmenám došlo aj v náboženstve. Dovtedajšiu tradíciu druidov vystriedalo nové náboženstvo – kresťanstvo, ktoré do tejto oblasti v roku 432 n. l. prišiel rozširovať sv. Patrik.

V roku 1171 nastal v histórií Írska veľký zlom, pretože toto územie si podmaňoval anglický kráľ Henrich II. Na základe buly pápeža Adriana IV. si podriadil niektoré územia normandských a galských vládcov. Po príchode kráľa sa začala nová éra rozširovania anglickej tradície na tomto ostrove.

Do konca 15. storočia naberal vplyv anglickej monarchie na sile. V roku 1541 sa za kráľa celého ostrova deklaroval Henrich VIII. Bol úplne prvým monarchom, ktorý vykonal takúto expanziu. Taktiež vyslal prvú vlnu Angličanov, aby osídlili túto oblasť.

17. storočie je úzko spojené s rastúcim vplyvom Olivera Cromwella a s občianskou vojnou v Škótsku a v Británii, no aj revolúciou v roku 1688. Prvotné obyvateľstvo tvorené galskými Írmioriginálnymi Angličanmi bolo katolíckeho vierovyznania. Medzi touto skupinou a tzv. novými Angličanmi (protestanti anglikánskeho vyznania) sa stupňovali rozbroje a boje o nadvládu, no protestanti víťazili.

Silnejúca írska antipatia voči Angličanom neustále narastala, kvôli zhoršujúcej sa ekonomickej situácii v 18. storočí. Protestantskí majitelia pôdy, ktorí na svojich pozemkoch boli takmer stále neprítomní, spravovali svoje panstvá mimoriadne neefektívne a potraviny, ktoré boli vypestované na ich pozemkoch, boli určené najmä na vývoz a až potom na domáci trh. Pomery sa zhoršili po dvoch neobyčajne studených zimách, po ktorých nasledoval Veľký írsky hladomor (1740 – 1741), počas ktorého zomrelo okolo 400-tisíc ľudí.

V rokoch 1921 – 1971 bola pri moci vláda Ulsterskej unionistickej strany. Jej prvý ministerský predseda James Craig pyšne prehlásil, že vytvára „protestantský štát pre protestantov“. Utláčanie vlasteneckej menšiny viedlo ku koncu 60. rokov k založeniu Severoírskej asociácie pre občianske práva. Na to tvrdo zareagovali konzervatívni unionisti, čo podnietilo občianske nepokoje.

Autorka: jujuka

Zdroj: infoglobe.sk, praca-irsko.webnode.cz, 1sg.sk, excel.md, glogster.com

Obrázky: simcas.sk, glogster.com

 

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.