Z histórie Egypta

Ľudia môžu sledovať vývoj starovekého Egypta už od roku 5000 pred Kr. a jeho prehistóriu ešte o 5000 rokov hlbšie. Staroveký Egypt je jednou z najfascinujúcejších civilizácií sveta. Najstaršia kultúra sa vytvorila v údolí rieky Níl, ktorá pramení v strednej Afrike. Pravidelné zátopy prinášali čierne úrodné bahno, a preto niekedy Egypt nazývali aj „Čierna zem“. Sledovanie procesov prírody (povodne) a budovanie nových zavlažovacích kanálov viedlo ku vzniku poľnohospodárskych spoločenstiev.

V meste Cinev mali sídlo prvé dve dynastie, no po roku 2700 pred n. l. sa presídlili do Mennoferu. Panovníci podnikali vojenské výpravy a ich moc bola stabilná. Bojovali najmä z toho dôvodu, že chceli získať drahé kovy z Núbie, alebo vojnových zajatcov – otrokov.

Starovekí Egypťania boli prvými skutočnými inžiniermi a staviteľmi pyramíd, chrámov a miest,  ktoré robili na ľudí veľký dojem. Stavebné bloky, ktoré boli potrebné na stavanie pyramíd ťažili v lomoch a dopravovali po rieke Níl. Architekti Chufeovej pyramídy vytvorili dokonalý ihlan, ktorý bol namierený smerom k nebu, aby mohla duša zosnulého pokojne odletieť. 

Nepochybne takmer každý z nás pozná egyptské pyramídy. Takisto patria medzi sedem starovekých divov sveta a sú ako jediné z divov pomerne zachované. Nachádzajú sa na skalnej planine, ktorá oddeľuje údolie Nílu od púšte. Pyramídy sú zoradené v dĺžke takmer 100 kilometrov od Káhiry až po Illáhún. Počas doby kráľov, ktorí panovali v 3. – 6. dynastii, sa pyramídy stavali ako kráľovské hrobky.

V Egypte sa nachádza aj mohutný chrám nazývaný Karnak. Bol postavený na pobreží Nílu, a to na počesť egyptského všemocného vládcu bohov Amona Re. Tento chrám sa zachoval až do dnešných dní ako najucelenejší komplex zrúcanín architektúry Egypta. Hovorí sa, že Karnak je najväčšia náboženská stavba sveta.

Chrámový komplex kráľovnej Hatšepsut, ktorý je známy aj pod menami Dér el-Bahri, čo v preklade znamená „Severný kláštor“, alebo aj Džeser-Džeseru, v preklade „Najposvätnejší z posvätných“, sa nachádza na západnom brehu rieky Níl. Kráľovná vládla krajine dve desaťročia. Bola to nevlastná matka faraóna Thutmosa III. Podľa záznamov stavba chrámu trvala 15 rokov. Kráľovná ho dala vytesať do hory el-Qurn, ktorá vytvorila nad chrámom prirodzenú pyramídu.

Tematika histórie Egypta je za jeden ľudský život takmer nevyčerpateľná, no verím, že som vás aspoň troška vtiahla do tej magickej atmosféry, ktorú táto krajina ponúka. 

 

Autorka: jujuka

Zdroj: zahadnyegypt.estranky.cz, mysteria.sk, referaty.aktuality.sk, dromedar.topky.sk 

Obrázky: egyking.info, soulsofdistortion.nl, studentpoint.cz

 

 

 

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.