Z histórie mesta Košice

Ľudia začali osídľovať územie mesta Košicekoncom staršej doby kamennej. Prvé písomné zmienky o južnom predmestí sú zaznamenané od roku 1230. Mesto vzniklo zo slovanských osád v blízkosti benediktínskeho kláštora v Krásnej nad Hornádom. Vďaka výhodnej strategickej pozícii mesta tu nastal rýchly vzostup obyvateľstva. Na uhorskom území sa tak toto mesto zaradilo medzi územia s najvyššou hustotou mestského osídlenia.

Keďže sa toto mesto stalo veľmi dôležitou obchodnou križovatkou, aj v rámci Uhorska získalo významnú pozíciu a vždy bolo aj významným centrom východného Slovenska. V 13. storočí sa v Košiciach vytvorila asociácia 24 spišských miest, zväzok 5 najdôležitejších miest, tzv. Pentapolitana, asociácia 7 baníckych miest. Najstaršie cechové stanovy v krajine sa zachovali z roku 1307. Ako prvé európske mesto dostali Košice v roku 1369 svoj vlastný mestský erb. Základ erbu tvorili štyri biele a štyri červené pruhy z kráľovského erbu a tri anjouovské ľalie.

Historické jadro Košíc tvorí najväčšiu rezerváciu pamiatok na Slovensku. Umelecky a historicky najhodnotnejšie objekty sa nachádzajú okolo pôvodného stredovekého námestia (dnes Hlavnej ulice). Medzi celosvetovo známe pamiatky patrí Dóm svätej Alžbety. Je postavený v gotickom štýle. Na mieste dnešného kostola stál niekedy farský kostol, ktorý v roku 1370 vyhorel. Jeho patrónkou bola taktiež sv. Alžbeta. Výstavba Dómu sv. Alžbety sa začala v roku 1378, no vykonávala sa v niekoľkých etapách.

V Košiciach pod Hlavnou ulicou sa nachádza podzemné Archeologické múzeum. Mestské opevnenie vzniklo na začiatku 13. storočia. Opäť sa stavalo postupne na viackrát. Prvé tri stavebné etapy sú pomenované podľa dynastií, ktoré v tej dobe vládli v Uhorsku. Prvá sa nazýva Arpádovská (prvá polovica 13. storočia), druhá Luxemburská (prelom 14. a 15. storočia) a nakoniec tretia Korvínovská (druhá polovica 15. storočia).

V Košiciach sa každoročne koná Medzinárodný maratón mieru, a to už od roku 1924. V posledných rokoch sa štartuje vždy v prvú októbrovú nedeľu o 9:00 h pred hotelom Double Tree Hilton. Doprava je v ten deň na trati absolútne uzavretá. Beží sa po asfaltovej prípadne kamennej ceste a trať je rovinatá. Hold víťazom a všetkým jeho účastníkom vzdáva pamätník so sochou maratónca na Námestí Maratónu mieru.

Autorka: jujuka

Zdroje: kosice.sk, visitkosicce.eu, slovakia.travel 

Obrázky: kosice.sk, schematizmus.rimkat.sk

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.