Z priehrštia svetových hradov a zámkov

Každý jeden hrad i zámok si zaslúži náležitú pozornosť a vo svojom repertoári príbehov má vlastné pikošky. Mnohé z nich majú tak rozsiahlu históriu, že vpísať ju do pár riadkov je skutočne nemožné. Nestačila by možno ani kniha o tisícke strán. Dnes Vás chcem pozvať na malú výpravu, počas ktorej iba tak letmo nazrieme do okien štvorice významných anglických hradov a uvidíme, čo nám ponúkajú. Poďme na to, ukradnime si troška z plného priehrštia dávnej minulosti.  

zámok

Warwick castle

Hrad Warwick Castle, ktorý sa nachádza na piesčitom svahu v ohybe rieky Avon, je najkrajším stredovekým hradom v Anglicku a je tiež jedným z najpopulárnejších turistických destinácií vo Veľkej Británii. Návšteva hradu a jeho záhrad ponúka nezabudnuteľný zážitok a príhody o fascinujúcich dobách minulých, o moci a vášni, vzbure a mučení. Na hrade sa koná prehliadka dravých vtákov, oživenie duchov Warwicku, ukážka katapultu, stredoveké bankety grófa Warwicku, zbojnícke večere, veľkolepý rytiersky turnaj, letný koncert s ohňostrojom a veľkolepé stredoveké leto – rôzne každodenné aktivity prebiehajúce počas leta vrátane turnajov, lukostreľby, sokoliarstva a súbojov.

Alnwick Castle

Tento hrad je druhým najväčším osídleným hradom v Anglicku. Už od 14. storočia je využívaný ako domov vojvodov z Norhumberlandu. V priebehu storočí bolo do neho zainvestované nespočetné množstvo peňazí. Tento hrad nebol veľmi populárny, až kým si ľudia neuvedomili, že sa nachádzal v mega filme Harry Potter.

Bodiam Castle

Táto nádherná stavba obkolesená vodou sa nachádza v hornatejšej časti Anglicka a patrí medzi najromantickejšie miesta tejto krajiny. Hrad bol postavený na konci 14. storočia ako obrana proti možnému útoku Francúzska v priebehu 100-ročnej vojny. Avšak k vylodeniu francúzskych vojsk nikdy nedošlo, a tak bol hrad obývaný až do začiatku 17. storočia.

Windsor Castle

Najdlhšie obývaný hrad na svete je osídlený už skoro tisíc rokov. Windsor Castle sa nachádza v meste Windsor neďaleko rušného Londýna. Je miestom, ktoré britská kráľovská rodina považuje za svoj domov. Kráľovná tu trávi svoje voľné dni a prijíma tu aj zahraničné návštevy. Hrad dal postaviť WiliamDobyvateľ. Počas revolúcie sa z hradu stalo väzenie a až do svojej popravy tu bol držaný aj sám kráľ. Neskôr sa hrad opäť dostal do rúk panovníkov a tí ho zrenovovali. Plocha hradu aj s pozemkami je približne 13 hektárov a nájdete tu okolo tisíc miestností. Rozdelený je do troch častí – dolnej, strednej  a hornej. Najdôležitejšie budovy, ako kráľovské izby a miestnosti pre audiencie, sa nachádzajú v hornej časti. Medzi tie najkrajšie patria Sála sv. Jána, kde sa za jeden stôl zmestí okolo 160 hostí, Kaplnka sv. JánaKomnata Waterloo.

Autorka: jujuka

Zdroje: dromedar.topky.sk, topzine.cz, zajezdydoanglie.cz, harryy.blog,cz, skmagazine.eu 

Obrázky: tompreuss.com, jdtravelservices.co.uk. strathstudents.com. thecoodenbeachhotel.co.uk, loweoliver.co.uk 

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.