Záhada potopy sveta rozlúštená?

Potopa sveta je jeden z najznámejších blízkovýchodných mýtov. Viacerí odborníci skúšali prísť na to, či je na ňom aspoň zrnko pravdy. Nemecký režisér Jens Peter Behrend v roku 2006 natočil na túto tému dokumentárny film Die Arche Noah und das Rätsel der Sintflut, známy aj pod českými titulmi Noemova archa a záhada potopy světa, Archa Noemova.

Pri zmienke o potope mnohým napadne príbeh biblického Noeho, ale ten, samozrejme, nie je jediný. Okrem jeho príbehu poznáme aj legendárny sumerský epos – Epos o Gilgamešovi. Dodnes existujú skeptici (ktorí ho považujú za rozprávku), ľudia čo mu úplne veria, no aj takí, podľa ktorých je to len zveličená miestna katastrofická udalosť.

Bohatstvom tohto filmu sú hlavne zaujímavé informácie. Odhalí sa tu asi najpravdepodobnejší zdroj tohto príbehu a taktiež to, ako bol skúmaný od 19. storočia. Okrem toho sa tu dozvieme o výskume na hore Ararat a to, ako si ľudia  v roku 1959 mysleli, že objavili pozostatky Noemovej archy. Nebudú chýbať informácie o tom, aký vzťah majú k tejto legende kresťania a moslimovia, plus výpovede odborníkov.

Prakticky nie je filmu čo vytknúť. Snáď len to, že autori sa mohli pozrieť aj na iné možnosti, z ktorých mohol vzniknúť tento mýtus, poprípade spomenúť, že podobné príbehy mali aj niektorí Indiáni alebo pôvodní obyvatelia Nového Zélandu.

Dokument Die Arche Noah und das Rätsel der Sintflut je jeden z najlepších na túto tému. Určite si ho pozrite, neoľutujete.

____________

Film hodnotí: Tomáš Karľa

Obrázok: en.wikipedia.org/wiki/Genesis_flood_narrative#/media/File:Francis_Danby_deluge.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.