Záhada vyriešená: Už vieme, čo spôsobilo masívnu epidémiu v koloniálnom Mexiku

Mapa (A) zobrazuje Teposcolula-Yucundaa v južnom Mexiku, vrátane miesta výkopov, a (B) kresba jedného z jedincov (C), ktorý mal Salmonella enterica.

Výskumníci odhalili takmer 500-ročné tajomstvo o baktériách, ktoré spôsobili epidémiu, ktorá zabila nespočetné domorodé obyvateľstvo v Strednej Amerike krátko po tom, ako prišli  do nového sveta Španieli.

Výskumníci v novej štúdii dospeli k záveru, že touto chorobou neboli kiahne, osýpky, ba ani iná choroba zo Starého sveta, ale skôr otrava salmonelou. Vedcom sa totiž podarilo získať informácie o mikrobiálnej infekcii, ktorá cirkulovala v tejto populácii. Vedúcim tohto výskumu bol Alexander Herbig, vedec na oddelení archeogenetiky na Max Planck Institute for the Science of Human History (MPI-SHH) v Nemecku.

Epidémia cocoliztli (ako ju nazývali domorodci) v rokoch 1545-1550 bola obrovská, pričom si vyžiadala obete v rozsiahlych oblastiach Mexika a Guatemaly, vrátane mesta Teposcolula-Yucundaa, ktoré sa nachádza v mexickom Oaxaca. Keď sa epidémia skončila, tamojší obyvatelia sa presunuli do ďalšej doliny, čo znamená, že ich pôvodný cintorín, plný tiel tých, ktorí podľahli epidémii, zostal nedotknutý po stovky rokov.

Tento cintorín bol vedeckou zlatou baňou pre výskumníkov, ktorí boli zvedaví o akú epidémiu vlastne išlo. Kvôli tomuto skúmaniu tím vedcov starostlivo vykopal kostrové pozostatky 29 ľudí, ktorí boli pochovaní na cintoríne Teposcolula-Yucundaa, a následne použili výpočtový program na identifikáciu starej bakteriálnej DNA v získaných vzorkách.

Program identifikoval stopy baktérie Salmonella enterica v 10 vzorkách. Potom výskumníci použili techniku ​​obohacovania DNA na rekonštrukciu celého genómu Salmonella enterica. To ich doviedlo k záveru, že 10 ľudí bolo infikovaných poddruhom Salmonelly známej ako Salmonella paratyphi C, ktorá spôsobuje črevnú horúčku, prípadne brušný týfus.  

Prvýkrát tak vedci našli mikrobiálne dôkazy o infekcii Salmonella enterica z dávnych vzoriek z Nového sveta.

Vykopaná stavba v Teposcolula-Yucundaa.

Črevná horúčka môže spôsobiť vysokú horúčku, dehydratáciu a problémy s gastrointestinálnym traktom, čím je aj dnes veľkou hrozbou pre zdravie. Podľa odhadu Svetovej zdravotníckej organizácie z roku 2014 sa na celom svete ročne objaví asi 21 miliónov prípadov brušného týfusu a 222000 úmrtí súvisiacich s týfusom. Avšak, len málo sa vie o jeho rozmachu v dávnych časoch.

______________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/61472-salmonella-colonial-outbreak.html

Obrázky: assets3.bigthink.com/system/tinymce_assets/7684/original/location-of-epidemic-grave.jpg?1516201996

eurekalert.org/multimedia/pub/web/160226_web.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.