Záhadná sumerská mytológia

Sumerská mytológia je veľmi bohatá a ponúka nám príbehy pokročilej civilizácie, podľa ktorej prišli prví obyvatelia Zeme niekde z nebies. Čo všetko nám o vyspelých božstvách prezrádzajú sumerské tabuľky? Čítajte magazín Magistra História a dozviete sa viac. 

Legenda o príchode nebeských bytostí na Zem

Písmo, ktoré po sebe Sumeri zanechali vo forme hlinených tabuliek, nám umožňuje lepšie porozumieť ich histórii, kultúre aj architektúre. Sumerská civilizácia disponovala písaným jazykom a literatúrou, pričom v jej spoločnosti mali popri vládcoch svoje miesto aj kňazi, astronómovia a učitelia. Sumeri vytvárali kanály, spracúvali kovy, podieľali sa na obchode a poznali aj základné koncepty práva a spravodlivosti. 

Sumeri poznali Slnko, Mesiac aj planéty slnečnej sústavy a veľký význam pripisovali Nibiru, často stotožňovanému s planétou Jupiter. Práve odtiaľ mali prísť na Zem prví obyvatelia, vesmírni cestovatelia, ktorých vodcom bol Ea. Tento boh prijal podľa sumerskej mytológie po pristátí na Zemi meno Enki, založil mesto Eridu, vybudoval mosty a prepojil rieky Eufrat a Tigris systémom kanálov.

Vesmírne bytosti mali prichádzať na Zem v honbe za zlatom, ktoré potrebovali pre rozvoj domovskej planéty. Spustili preto v Perzskom zálive a v Mezopotámii ťažbu zlata. Získaný kov následne posielali späť na Nibiru. Hoci produkcia zlata z morskej vody nedosahovala očakávané množstvá, postupne prichádzali na Zem ďalší cestovatelia, pričom jednu zo skupín viedol Enkiho prvorodený syn, boh Marduk. 

Cestovatelia označovaní ako Anunnaki začali neskôr ťažiť zlato v baniach z hlbín Zeme a na jeho získavanie mal dozerať boh Enlil, ktorý bol nevlastným bratom Enkiho. Medzi oboma sa vyskytovala žiarlivosť aj občasné konflikty. Enki mal totiž nárok na trón planéty Nibiru až do narodenia Enlila, a tak sa mu zdalo, že ho brat pripravil o jeho právo. Rodinné väzby medzi bohmi boli podľa sumerskej mytológie veľmi dôležité.

Rozpory medzi sumerskými bohmi

Sumeri neuvádzajú, kedy presne prišli cestovatelia z Nibiru na našu planétu, ba ani ako boli oboznámení o výskyte zlata na Zemi. Spomínajú však vládcu Nibiru, boha Anu, ktorý bol najvyššie postaveným sumerským bohom a zároveň otcom Enkiho a Enlila. Anu porazil svojho rivala Alalu, ktorý bol nútený utiecť na inú planétu, našu Zem. A možno práve on informoval Anunnaki na Nibiru o náleze zlata a oni tak začali prichádzať, aby ho tu ťažili.

Po čase sa Anu s Alulu udobril a rozhodol sa tiež prísť na Zem v spoločnosti spomenutého syna Enlila, čo vyvolalo spor s Enkin. Napokon sa preto rozhodlo, aby sa Anu vrátil na nebesia, kým Enlil sa stal pánom vetra a Enki podzemného sladkovodného oceánu Abzu. Po návrate na Nibiru bol však Anu zvrhnutý synom Kumarbi, ktorý cez neho vytvoril troch nových bohov. Tu vidieť podobnosť s gréckou mytológiou v príbehu o titanovi Kronosovi, ktorý sterilizoval svojho otca a prehltol vlastných potomkov.

Počet Anunnaki na Zemi po odchode Anu vzrástol na 600, pričom niektorí ťažili zlato, kým iní uctievali bohov v Mezopotámii, ktorú rozširovali a založili po Eridu aj ďalšie mestá, z ktorých každé malo špecifickú funkciu. Významné bolo napríklad mesto Nippur ako kontrolné centrom misie Anunnaki, ktorí cez mesto prichádzali z planéty Nibiru.

Popri vojne medzi Anu a Alalu sa vyskytli aj ďalšie konflikty medzi sumerskými božstvami, ktoré sú popisované aj v nedávno objavených chetitských textoch. Uvádzajú, že boh Kumarbi neuznával nadradenosť Anu a mal vlastné plány, ako sa stať najvyšším bohom. To viedlo k veľkým bojom medzi nimi a bohmi, ktorí ich podporovali.

Hoci bol Kumarbi napokon porazený, stihol oplodniť bohyňu hôr, z ktorej sa narodil jeho pomstiteľ, kamenný obor Ullikummi. Ten mal poraziť bohov na Zemi a následne prevziať moc na Nibiru. Proti Ullikummi bojoval boh búrky Tešup majúci podporu ostatných Anunnaki, ktorí mu darovali mocné zbrane a vďaka ktrorým napokon kamennú príšeru porazil. Tento boj pripomína súboje bohov a titanov, ktoré sú nám známe z gréckej mytológie.

Moc bohov a ich vyzývatelia

Annunaki medzitým na Zemi pokračovali v ťažbe, spracúvaní a transporte zlata späť na domácu planétu Nibiru. Tu sa v sumerskej mytológii dostáva do centra pozornosti démon Anzû, napoly človek a napoly vták, ktorého presný pôvod nie je známy. Vieme však, že sa stretol sa v meste Nippur s Enlilom, ktorému ukradol mýtické tabuľky osudu.

Anunnaki sa zhodli v potrebe zadržania Anzû a návratu tabuliek do svätyne, z ktorej boli ukradnuté. Na túto úlohu sa podujal právoplatný dedič Enlila, boh Ninurta, ktorý získal podporu a zbrane od ostatných bohov. Bojoval proti Anzû všetkými dostupnými prostriedkami. Enlil mu dal blesky, s ktorými svojho protivníka zasiahol, až bol Anzû napokon zadržaný a postavený pred súd bohov v Nippur. Tabuľky osudu sa vrátili na svoje miesto a Anzû bol za trest popravený.

Príbeh porážky Anzû je považovaný za veľké víťazstvo Anunnaki a súčasne symbolizuje zradu, duplicitu a zlo spôsobujúce utrpenie. Ninurta bol za svoje činy odmenený novými zázračnými zbraňami a stal sa najobávanejším bojovníkom Enlila, bohom vojny a ochrany hraníc. Bol pripravený potlačiť akýkoľvek odpor voči Enlilovi, ktorým sa čoskoro stalo povstanie Anunnaki ťažko pracujúcich v baniach na zlato.

Tieto udalosti, ktoré sú detailne popísané v sumerských tabuľkách, mali viesť k vytvoreniu človeka. Anunnaki ťažili zlato v baniach na Zemi po veľmi dlhú dobu, ich práca bola náročná, vyčerpávajúca a nikdy ju neprerušili. Ich nespokojnosť a sťažovanie čoraz viac narastalo, až sa napokon vzbúrili a vydali sa na pochod proti Enlilovi. Situáciu mal vyriešiť Anu, ktorý zostúpil na Zem a zhromaždil ostatných bohov.

Stvorenie človeka v sumerských mýtoch

Na zhromaždení bohov bolo rozhodnuté, aby bohyňa Ninlil, nazývaná tiež Sud, vytvorila primitívnych robotníkov, ktorí mali pokračovať v ťažobnej práci bohov. K tomu použila esenciu mladého Anunnaki mužského pohlavia, ktorou oplodnila vajíčko primáta ženského pohlavia a už oplodnené ho nechala vložiť do ženy Annunaki, z ktorej sa tak mal zrodiť primitívny pracovník, hommo sapiens.   

Viaceré sumerské texty detailne popisujú toto pokrokové genetické inžinierstvo, vďaka ktorému bola urýchlená evolúcia a vznikol človek. Vyžadovalo si viacero pokusov, kým bol vytvorený dokonalý model a následne bol spustený proces masívnej produkcie. Keď tieto stvorenia vyrástli, začali ťažiť v baniach zlato. Čím viac ich bolo, tým viac sa od seba fyzicky odlišovali.

Postupne sa títo robotníci so svetlo pleťou a tmavými vlasmi začali používať aj v Mezopotámii pri budovaní kanálov a udržiavaní strojov, ktoré zlato spracúvali. Zároveň stavali domy pre bohov a pestovali plodiny pre ich kŕmenie. Títo primitívni robotníci sú na maľbách zobrazovaní nahí a svojimi pohybmi pripomínajú zvieratá.

Anunnaki ženského pohlavia však už dlhšie nechceli byť používané pre plodenie týchto robotníkov, a tak bola stvoreniam darovaná možnosť reprodukcie a mať potomkov. Rôzne sumerské texty popisujú aspekty príbehu pripomínajúceho biblickú verziu o Adamovi a Eve. Ľudia už vo svojom rozmnožovaní nezáviseli od božských Annunaki a čoskoro sa začali šíriť po Zemi, na ktorej tak už bohovia neboli osamotení. 

_______________

Autorka: Monika Nosková

Zdroj: dokumentárny film New Sumerian Clay Tablets Documentary 2018 Incredible Puzzling Secrets

Obrázok: galacticconnection.com/wp-content/uploads/2016/01/images.duckduckgo.com_-15.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.