Záhadné amazonské geoglyfy

… vytvorené v už zmenenom lese

Brazílsky štát Acre je domovom viac ako 450 tajomných zemných útvarov zvaných geoglyfy, z ktorých väčšina vznikla niekedy pred 650 až 2000 rokmi.

Obrovské geometrické zemné útvary, ktoré sa našli v amazonskom dažďovom pralese, boli vytvorené po tom, čo už ľudia začali meniť lesnú ekológiu, no účel týchto obrovských priekop zostáva tajomstvom.

Geoglyfy, priekopy široké približne 11 metrov a hlboké 4 m, boli vykopané v rôznych dobách medzi 1. a 15. storočím. Geoglyfy boli objavené v roku 1980, kedy dochádzalo k odlesňovaniu kvôli chovu dobytka a iným poľnohospodárskym účelom, pričom sa odhalili aj tieto zemné práce. Výskum viedla Jenny Watling, archeologička na univerzite v Sao Paule v Brazílii. Zaoberala sa hlavne otázkou, ako krajina vyzerala skôr než v nej vznikli geoglyfy.

Už celé desaťročia sa totiž diskutuje o tom, ako veľmi panenské alebo či skôr umelé sú amazónske lesy. Nová štúdia ukazuje, že ľudia ich menia už približne 4000 rokov.

Zmenený Amazon

Watlingová a jej kolegovia vykopali vzorky pôdy z 1,5 metra hlbokých dier z dvoch miest s geoglyfmi, zvaných Jaco Sá a Fazenda Colorada, v štáte Acre ďaleko na západe Brazílie. Analyzovali drevené uhlie v pôde, rovnako ako aj stabilné izotopy uhlíka, čo sú molekulárne varianty uhlíka, ktoré môžu odhaliť, či rastliny, ktoré na nich rástli, boli skôr lúčneho alebo lesného typu. Nakoniec vedci skúmali aj mikroskopické rastlinné zvyšky, ktoré im môžu pomôcť identifikovať konkrétne dávne druhy.

Spodná časť formulára

Vedci zistili, že lesu po dobu najmenej 6000 rokov dominoval bambus, čo naznačuje určitú mieru odolnosti voči zmene klímy a ľudskej činnosti. Kým dažďový prales v blízkej Bolívii sa pred zhruba 6000 rokmi počas suchého obdobia zmenil na savanu, les v Acre zostal silný.

Analýzy ukázali, že vrstvy uhlia sa objavili asi pred 4000 rokmi, teda zhruba v rovnakej dobe, keď sa podľa archeologických dôkazov ľudia sťahovali do tohto regiónu. Uhlie znamená požiare, s najväčšou pravdepodobnosťou založené človekom, ktoré mohli byť použité k vyčisteniu lesa. Potom, čo ľudia začali postupne meniť krajinu, sa oveľa bežnejšími stromami v týchto lesoch stali palmy.  

Palmy pravdepodobne vysádzali ľudia, pretože poskytovali obživu a dali sa použiť aj ako stavebný materiál. Palmy sú jedny z prvých stromov, ktoré vyrastajú po vypálení lesa, no vytláčajú ich väčšie, pomalšie rastúce stromy. Keďže pre ľudí boli palmy dôležité, snažili sa zabrániť novorastúcim stromom, aby vytláčali palmy. Akonáhle sa prestali pred približne 650 rokmi objavovať nové geoglyfy, prestali lesu zároveň dominovať palmy a postupne ich vytlačil pôvodný porast.  

Tajomstvo geoglyfov

Keďže ľudská činnosť sa začala prejavovať pred asi 4000 rokmi, boli len 2000 rokov staré geoglyfy relatívnymi nováčikmi na archeologickej scéne. Geoglyfy vlastne vznikli v lese, ktorý už bol zmenený. Ľudia tam už žili a menili zloženie lesa.

V blízkosti týchto zemných objektov sa podľa skorších výskumov pestovala kukurica a tekvice, no až doteraz tam archeológovia neobjavili dôkaz o existencii dedín, či nejakých iných obydlí. Existujú však náznaky, že v týchto miestach sa konali rôzne rituály, čo sa dá usudzovať zo zvyškov rozbitých, zdobených hrncov, ktoré sa nachádzajú v blízkosti vchodov do niektorých geoglyfov. Ľudia možno geoglyfy navštevovali len sporadicky, napríklad v období zberu, kedy si prišli po potravu z „prehistorického supermarketu“.  

Watlingová  sa vyjadrila, že geoglyfov je tam naozaj veľa, a my stále nevieme prečo.

Geoglyfy sa nachádzajú rozmiestnené po celom svete, slávne príklady sa dajú nájsť v Peru, desiatky geometrických geoglyfov sa nachádzajú v Kazachstane a útvary v tvare kolesa zase v Jordánsku.  

____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/57775-humans-altered-amazon-rainforests-geoglyphs.html

Obrázok: i.ytimg.com/vi/f8fBkw402lk/hqdefault.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.