Zaniknutý ľudský „predchodca“ zo „zázračného“ výkopu sa presúval podobne ako šimpanz

Virtuálne znázornenie vnútorného ucha Little Foota.

Dávny ľudský príbuzný známy ako „Little Foot“ sa pravdepodobne pohyboval viac ako šimpanz než ako moderný človek.

Little Foot je mimoriadne dobre zachovaný pozostatok ženského Australopitheca, ktorý žil pred 3,67 miliónmi rokov. Jej skoro kompletná kostra, objavená v roku 1994 v jaskyni v Južnej Afrike, bola celá vykopaná v decembri minulého roka po 20-ročnej práci vedcov, ktorí ju opísali ako „zázrak“. Podrobná analýza jej lebky umožnila vedcom vytvoriť 3D modely malých štruktúr v jej vnútornom uchu.

Tento „labyrint kostí“ podáva dôležité informácie o rovnováhe a pohybe, ktorým sa Little Foot presúval. Vedci ich zverejnili v novej štúdii. Tvar štruktúry vnútorného ucha Little Foota je „podstatne odlišný“ od raných Homo druhov, čo naznačuje, že sa pohyboval inak – možno skôr ako naši najbližší príbuzní z radov primátov, šimpanzi.

Pretože skelet Little Foot je tak dobre zachovaný, prezentuje vedcom jedinečnú príležitosť skúmať Australopithecov vzpriamený pohyb na dvoch končatinách. Odborníci už predtým interpretovali, ako sa predchodcovia ľudí pohybovali a to predovšetkým skúmaním rôznych kostrových prvkov, ako sú dĺžka a tvar kostí nohy a tvar chodidiel, panvy a chrbtice.

Avšak tvar vnútorného ucha, ktoré je rozhodujúce pre rovnováhu, dokáže tiež poskytnúť cenné informácie o pohybe tohto druhu. U ľudí sa vnútorné ucho vyvinulo na uľahčenie „jedinečných aktivít“, medzi ktoré patrí napríklad beh, pričom tvar vnútorného ucha Little Foota ponúkol podobný pohľad na Australopithecov. Týmto skúmaním sa zaobrela predovšetkým vedúca autorka štúdie Amélie Beaudet, výskumníčka na the School of Geography, Archaeology and Environmental Studies at the University of the Witwatersrand.

Výrazne „opičie“

Pre túto štúdiu výskumníci naskenovali vnútornú časť lebky Little Foot a tieto údaje použili na vytvorenie 3D modelov jej vnútorného ucha. Potom tieto modely porovnali s vnútornými ušami 17 predchodcov ľudí, 10 existujúcich ľudí a 10 šimpanzov.

Vedci zistili, že ušné kanáliky Little Foota sa výrazne líšili od kanálikov v ľudských ušiach a boli tiež veľmi odlišné od kanálikov iných skupín predchodcov ľudí, známych ako Paranthropus, ktorí žili v rovnakom čase ako ranní ľudia. V skutočnosti sa v týchto bodoch Little Foot výrazne podobal opiciam, konkrétne šimpanzom. To naznačuje, že spôsob, akým sa pohyboval Australopithecus mal pravdepodobne spoločné črty s pohybom šimpanzov.

Beaudet je presvedčená, že ich analýza vnútorného ucha by mohla byť kompatibilná s hypotézou, že Little Foot a Australopithecus vo všeobecnosti kráčali na dvoch nohách po zemi, ale čas trávili aj v korunách stromov.  

Tvar slimáka, časť ucha u cicavcov a krokodílov hlboko vo vnútri ucha, ktorá cíti vibrácie, sa u Little Foota tiež líšil od tejto časti ucha u druhu Homo, čo naznačuje, že Australopithecus interagoval s prostredím inak než jeho ľudskí bratranci.

Tento orgán súvisí so zvukovým vnímaním a ekologickými faktormi, ako sú strava, lokalita alebo dorozumievanie sa. Little Foot sa v tomto ohľade líšila od prvých členov nášho rodu, čo naznačuje aj určitý rozdiel v jej správaní.

Tieto zistenia budú publikované online vo februári 2019 v časopise Journal of Human Evolution.

_____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/64464-little-foot-moved-like-chimps.html

Obrázok: wits.ac.za/media/wits-university/news-and-events/images/news/2019-jan-april/Littlefoot_ear.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.