Zásady muštárne – kniha o pravidlách života

zasady mustarneMagazín Magistra História vás dnes pozýva prečítať si recenziu na knihu Zásady muštárne od Johna Irvinga. Kniha ponúka možnosť stráviť niekoľko večerov s hodnotnou literatúrou, pri ktorej sa človek zamiluje do hlavných hrdinov, zamyslí sa nad vlastnými hodnotami a dozvie sa veľa zaujímavých poznatkov o medicíne v medzivojnovom období.

Dej knihy je vsadený do medzivojnového obdobia, no určité pasáže sú venované aj 2. svetovej vojne. Hlavnými hrdinami sú sirota Homér Wellsdoktor Larch. Homér je od začiatku problémovou sirotou, pretože sa neujme ani v jednej z troch rodín, ktoré sa ho snažili adoptovať, a preto sa zdá, že v sirotinci St. Cloud᾽s ostane navždy.

Doktor Larch má na starosti tento domov pre nechcené deti. Keď začínal svoju lekársku prax ešte na konci 19. storočia, mal svoje morálne a etické zásady, ktoré sa zdali byť nemenné. Od začiatku bol šikovným chirurgom, ale i pôrodníkom, kvôli čomu mu závideli kolegovia. Jedného dňa za ním prišla žena, ktorá ho žiadala, aby jej vykonal potrat, avšak Larch deti nechcel zabíjať, a preto jej nepomohol. Neznáma žena zakrátko odišla k šarlatánovi, ktorý nemal lekársku prax, no napriek tomu jej potrat urobil. Žena po zákroku skončila opäť v nemocnici, no Larch jej už nedokázal pomôcť. Vtedy si uvedomil, že ženy na potrat pôjdu či im pomôže alebo nie. No bez jeho pomoci neumrie jeden, ale dvaja ľudia.

A tak, keď prišiel do zabudnutého mestečka St. Clouds, kde vytvoril sirotinec, rozhodol sa zachraňovať nielen deti, ale aj ženy. Larch však žil v období, keď potrat nebol legálny, a preto písal listy na tie najvyššie miesta, aby sa niečo zmenilo. Avšak odpoveď zo strany vlády nikdy neprišla. Doktor Larch považoval svoju prácu za posolstvo, vedel, že to je jeho jediné miesto v spoločnosti. Preto sa rozhodol zaučiť do svojho remesla tiež nechcenú sirotu Homéra. Z toho sa postupne vďaka učeniu a rýchlej praxi stal skvelý pôrodník, no napriek tomu odmietol robiť potraty.

Keď do sirotinca v St. Cloud᾽s prišla mladá dvojica kvôli potratu, Homér sa s nimi rýchlo skamarátil a rozhodol sa odísť do sveta. Vďaka nim sa dostal do muštárne, kde sa rýchlo zaučil a začal pracovať. Zistil, že muštáreň mala vlastné zásady, ktorými sa riadili černosi. Existovalo množstvo rozličných zásad, a teda také, ktoré platili pri práci a úplne rozdielne, ktoré dodržiavali černosi medzi sebou. Zakrátko si Homér vymyslel vlastné. Mal pomer so ženou svojho najlepšieho priateľa, ktorý bojoval na opačnej strane sveta ako letec v 2. svetovej vojne.

Kniha zásady muštárne je o pravidlách, ktoré si človek tvorí počas svojho života. Ak sa chcete dozvedieť, ako sa príbeh skončí, určite si toto dielo prečítajte.

Poznámka redakcie: Príbeh bol tiež sfilmovaný

___________

Knihu odporúča: Veronika Dziaková

Obrázok: gorila.sk/i/imgs_orig/734/506734.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.