Zaujímavý dokumentárny film o neandertálskej apokalypse

Vývoj moderného človeka stále fascinuje mnohých ľudí. Napriek viacerým objavom stále veľa vecí nevieme. Medzi prvé ľudské druhy, ktoré boli preskúmané, patria aj neandertálci. Ich história bola rozobratá aj v nemecko-kanadsko-americkom dokumente Neanderthal Apocalypse z roku 2015, známom aj pod českým názvom Neandrtálská apokalypsa.

Neandertálci sa objavili na svete približne pred 130 000 rokmi. Vyznačovali sa silným vzhľadom a mohutnými nadočnicovými oblúkmi. Napriek určitým mýtom veľmi pripomínali moderného človeka. Boli schopní abstraktného myslenia aj organizovaného lovu. Postupne však začali vymierať a asi pred 30 000 rokmi sa stratili úplne.

Daný film pozostáva z dvoch častí. V prvej sa vydáme na niekoľko archeologických nálezísk a budeme skúmať príčinu vymretia neandertálcov. Taktiež sa dozvieme niečo o ich vzťahoch s modernými ľuďmi a nakoniec odhalíme najpravdepodobnejšiu príčinu ich zániku.  Výpovede odborníkov dopĺňajú aj zaujímavé dramatické rekonštrukcie.

Druhý diel je zas zameraný na samotný život neandertálcov, ich rozšírenie, vzťahy s modernými ľuďmi a podobne. Okrem toho tu tiež porovnajú ich výhody s týmito ľuďmi (z hľadiska zbraní, techniky lovu a podobne).

Samotné spracovanie treba len a len oceniť. Množstvo zaujímavých poznatkov, vydarené rekonštrukcie – niečo ako nuda tu určite nehrozí.

Preto by tento film mal vidieť každý milovník histórie.

____________

Film hodnotí: Tomáš Karľa

Obrázok: zdf-enterprises.de/sites/default/files/catalogue/posterframes/

apocalypseneanderthalkeyvisualos2.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.