Život Keltov na našom území

keltNázvy stredovekých miest, vlnené látky, plášť s kapucňou, zámok s kľúčom, rotačný mlyn, lekárnické váhy a hrnčiarsky kruh. Toto je len zlomok z toho, čo nám po  Keltoch zostalo. Vydajme sa teda spoločne spoznávať spôsob ich života a to, akí Kelti vlastne boli.

Územie Čiech osídlil keltský kmeň Bójov, podľa ktorých dostala krajina pomenovanie Bojohemum (Bohémia), ktoré prevzala väčšina európskych jazykov. Západné Slovensko osídlil kmeň Kotínov. Nálezy po tomto kmeni môžeme nájsť v Palárikove, Pohanskej, Bratislave alebo v Plavečskom Podhradí.

Hostina keltských bojovníkov

Kelti boli bojovníci, vyspelí roľníci a remeselníci. Nástrahy hlbokých lesov a neobrobená pôda pre nich neboli nijakou nástrahou, ale naopak boli pre nich výzvou. Poľovali, lovili ryby, chovali domáce zvieratá, akými boli napr. ošípané, kone a hovädzí dobytok. A ako to vyzeralo na bežnej hostine keltských bojovníkov? Jedli chlieb a mäso uvarené vo vode alebo pečené na uhlí a ražni. Ryby varili v slanej vode s octom a rascou. Jedli pri nízkom stole s prekríženými nohami alebo na stoličkách. Jedlo podávali na hlinených, drevených a bronzových podnosoch. Pili hlavne pivo, pretože víno bolo pre nich vzácnosťou, ktorú dovážali najmä z juhu. Kelti pili a jedli tak, ako robili všetko, s potešením a bez miery.

Kelti roľníkmi

Postupom času sa z prvých dobyvateľov stávali usadlí remeselníci a poľnohospodári. Klčovali lesy, aby si mali kde postaviť príbytok, pásť dobytok, pestovať obilie atď. Na prelome 5. a 6. stor. p.n.l. už na našom území vidieť zásah človeka do pôvodných pralesov. Pod Vysokými Tatrami a na Spiši takmer úplne zmizol listnatý les a nahradili ho ihličnany. Napr. aj vtedajší obyvatelia dnešnej Bratislavy spotrebovali veľké množstvo dreva na kúrenie a na získanie pôdy, ktorú by mohli obrábať. Za hradbami mesta začali vznikať vinohrady, ktoré siahali až po územie Malých Karpát. Bolo to prvé veľmi výrazné narušenie prírodného prostredia človekom.

Každodenný život

V okolí Liptovskej Mary sa našla najbohatšia zbierka paleobotanických zvyškov. Okrem svätyne na Havránku tu na veľmi malom území našli sedem sídlisk. O každodennom živote roľníkov vypovedajú nálezy 5 756 zuhoľnatených zŕn a semien pestovaných rastlín a divo rastúcich burín. Archeológovia tu našli aj početné pozostatky kostí oviec a kôz. Najmä ovca okrem mlieka a syra dávala prepotrebnú vlnu, kožušinu a mäso.

V kuchyni sa našli škrupiny lieskových orechov, semienka malín, jahôd a med, ktorým sladili. Lovili tury, jelene, srnce, diviaky, medvede, vtáky a dnes už v tomto území vyhynuté losy a bobry.

V svätyni obetovali výlučne potraviny a pri obradoch pálili ihličnaté drevo. Verili, že dym zo spálenej obete bohovia radi konzumujú.

Kamenný rotačný mlyn im výrazne uľahčil prácu pri mletí obilia. Bol vyrobený zo špeciálneho zrnitého kameňa a vážil viac ako 40 kg.

Pri klčovaní lesa, obrábaní pôdy, pestovaní a zbere úrody im pomáhali železné nástrojePatrila k nim motyka, rýľ, kosák, dlhé kosy i železné radlice, ktorými kyprili pôdu. Ďalším významný keltským nálezom, ktorý sa na našom území našiel, boli ovčiarske nožnice.

Keltská spoločnosť

biatecZáklad keltskej spoločnosti tvorili rody, ktoré sa spájali do kmeňov a tie do kmeňových zväzov. Na čele zväzu stál kráľ, ktorý sa opieral o vojsko, ale najmä o kňazov, ktorí ako jediní boli vzdelaní.

Žili v opevnených sídliskách-oppidách, ktoré boli centrami poľnohospodárstva, remesiel, obchodu a sídlila v nich aj vojenská družina kmeňového vládcu. Domy mali drevené, omietnuté, so zámkami s kľúčom. Razili si aj vlastné mince, ktoré nazývame biateky.

Posledné zmienky o Keltoch pochádzajú z 2. stor. po Kristovi. Ich vývoj bol prerušený vpádom germánskych kmeňov, ale Keltov dodnes môžeme nájsť v Írsku, Škótsku či Francúzsku (Bretónsku).

Autorka: Daniela Čižmárová

Zdroj: Historická revue

Obrázky: files.keltskemince.webnode.sk, tajnedejiny.sgo.sk  

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.