Životopisná dráma Colette

Aj keď v Českej republike a na Slovensku vzniklo niekoľko kvalitných vojnových filmov, tak tých, ktoré sa zaoberajú špeciálne holokaustom, je pomerne málo. Jeden z takých sa však zrodil v roku 2013. Volá sa Colette a na jeho produkcii sa podieľalo aj Holandsko. Jeho zdrojom je románová trilógia Arnošta Lustiga – Colette, dívka z Antverp. Ten na vlastnej koži zažil hrôzy Osvienčimu a Buchenwaldu.

Hlavnými postavami sú tu český Žid Vili Feld a belgická Židovka Colette Cohenová. Tí sa stretnú v Osvienčime. V krutom prostredí tábora sa do seba zaľúbia. Postupne plánujú útek, no Colette sa zapáči aj nemeckému SS – manovi Weisackerovi. Spomínaný útek sa im nakoniec nepodarí, Colette je transportovaná do Sachsenhausenu a Vili je oslobodený sovietskymi vojakmi pri pochode smrti. Po vojne chce nájsť Colette, no nepodarí sa mu to.

V prvom rade musím autorov pochváliť za originálny nápad – láska uprostred ,,osvienčimského pekla“. Taktiež za celkové spracovanie, kruté prostredie tábora sa im podarilo slušne vykresliť, aj keď skutočne drastické zábery ako vo filme Šedá zóna tu nenájdete. To vyváži aj fakt, že príbeh, ako taký je fiktívny (za celkovú nevierohodnosť príbehu ho niektorí ľudia na internete kritizujú). Herecké výkony sú taktiež OK (zo známych hercov tu uvidíme napr. Zuzanu Mauréry, Andyho Hrica). Čo trochu nesedelo, tak to bol mierne rozpačitý úvod a taktiež vec známa zo starších filmov – všetci tu rozprávali buď česky alebo slovensky. Nemčinu tu bolo počuť len minimálne. To pôsobilo trochu neautenticky.

Každopádne však musím poznamenať, že pozretie toho filmu určite neoľutujete.

___________

Film hodnotí: Tomáš Karľa

Obrázok: i.ytimg.com/vi/K9UJWSk-cfc/maxresdefault.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.