Životopisný dokumentárny film Jan Masaryk

Hádam najvýznamnejšou českou politickou osobnosťou moderných dejín je Tomáš Garrigue Masaryk. V dejinách československého štátu zanechal však stopu aj jeho syn Jan. Na jeho život sa vo svojom dvojdielnom dokumente s názvom Jan Masaryk (1998) pozrel aj Jaroslav Brabec.

Ján Masaryk sa narodil v roku 1886. V mladom veku navštívil USA, kde si musel na život zarábať manuálnou prácou. Neskôr po vzniku ČSR pôsobil v diplomatických službách. V londýnskom  exile počas druhej svetovej vojny patril k blízkym spolupracovníkom E. Beneša. Po vojne viedol československú delegáciu na mierových rokovaniach v Paríži a bol členom tzv. vlády Národného frontu. Krátko po roku 1948 zomrel a jeho smrť je dodnes nevyjasnená (vražda, samovražda, nešťastná náhoda?).

Prvý diel filmu sa zaoberá jeho životom – detstvom, búrlivou mladosťou, cestovaním po svete, ale aj pôsobením počas druhej svetovej vojny a krátko po nej. Film je kvalitne spracovaný – obsahuje množstvo dobových záberov, nie je vynechané nič podstatné. Chýba mi však zdroj jeho spomienok, ktoré zazneli v komentári (pokiaľ viem, J. Masaryk nenapísal pamäti). Keďže film je pomerne staršieho dáta, vystúpi tu viacero pamätníkov, čo ho ešte zažilo (napr. Pavel Tigrid). Možno budete trochu prekvapení, keď sa dozviete, že krátko po vojne mal svojím spôsobom kontroverzné názory. Aj keď J. Masaryk prežil veľkú časť života na západe, tesne po vojne hlásal pevnú spoluprácu Československa a ZSSR, bol členom vlád Národného Frontu a v 1948 sa nepripojil k demisii ministrov z nekomunistických strán.

V druhej časti sa rieši jeho nevyjasnená smrť. Spomínajú sa všetky možné varianty – samovražda, vražda, nešťastná náhoda. Uvidíte aj zábery zo starej relácie Na pomoc generální prokuratuře, kde vypovedali bezprostrední svedkovia jeho posledných dni. Spomínaná relácia sa vysielala v roku 1968 – v období, kedy dochádzalo k uvoľneniu spoločenských pomerov (po tomto roku bola stiahnutá).

Záver: Je to jeden z najlepších dokumentov z obdobia Československa. Ak ste ho ešte nevideli, určite to napravte.

__________

Film odporúča: Tomáš Karľa

Obrázok: lh5.googleusercontent.com/-qQKVWF7bO3Y/TXjglNNk-HI/AAAAAAAAHAo/

nMIQHKo6Pxg/s1600/JanMasaryk-pas.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.