Zmiznutie eskadry v Bermudskom trojuholníku

     Dňa 5. decembra 1945, popoludní o 14:10, vzlietlo päť torpédových bombardérov U.S. Navy Avenger z letiska námorníctva Spojených štátov Ft. Lauderdale Naval Air Station na Floride. Vypravili sa na rutinný trojhodinový tréningový let. Trasa bola presne naplánovaná a po preletoch sa mali všetci vrátiť na základňu. Žiaľ, nevrátil sa nikto.

     Dve hodiny po začiatku letu oznámil vodca letky, ktorý lietal v tejto oblasti viac ako šesť mesiacov, že zlyhal kompas, a preto zostala jeho poloha neznáma. Ostatné lietadlá zaznamenali podobné chybné funkcie svojich prístrojov. Rádiové zariadenia na zemi boli kontaktované, aby našli miesto, kde sa letecká jednotka stratila. Snahy však boli neúspešné. Po ďalších dvoch hodinách zmätených správ z lietadiel bolo o 18:20 večer počuť rozptýlený rádiový prenos vodcu letky, ktorý vyzýval svojich mužov, aby sa pripravili na najhoršie, pretože strojom dochádzalo palivo.

     Okolo 19:27 sa pozemné radarové stanice zhodli, že „let 19“ sa nachádza niekde na sever od Bahám a na východ od pobrežia Floridy. Okamžite bola zahájená pátracia akcia. Záchranné lietadlo Mariner s 13-člennou posádkou sa vydalo stratenú letku hľadať. O tri minúty neskôr vyslalo správu na domácu základňu, aby potvrdilo prebiehajúcu misiu. Správa však nebola zachytená. Neskôr sa objavilo hlásenie z tankera, ktorý sa plavil po pobreží Floridy. Ohlasoval viditeľnú explóziu, ktorá sa mala odohrať okolo 19:50.

     Zmiznutie štrnástich mužov letu 19 a trinástich mužov z Marineru viedlo k jednému z najväčších leteckých a morských prieskumov, aký sa dovtedy odohral. Stovky lodí a lietadiel preskúmali tisícky kilometrov od Atlantického oceánu cez Mexický záliv až po vzdialené miesta vo vnútri Floridy. Nenašli však ani najmenšiu stopu.

     Kompetentní tvrdili, že pozostatky šiestich lietadiel a dvadsaťsedem mužov neboli nájdené preto, lebo búrka zničila všetky dôkazy. Príbeh stratenej letky však iba upevnil legendu o Bermudskom trojuholníku, ktorý sa nachádza v oblasti Atlantického oceánu a lietadlá i lode tu miznú bez stopy. Bermudský trojuholník sa rozprestiera od južného amerického pobrežia cez Bermudy až po pobrežie Atlantického oceánu Kuby a Santo Dominga.

_____________

Autorka: Ing. Lujza Potočná

Zdroj: history.com/this-day-in-history/aircraft-squadron-lost-in-the-bermuda-triangle

Obrázok: trbimg.com/img-565fab14/turbine/fl-dubious-history-flight-19-story

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.