Zmrzlinová kráľovna – Žena mnohých tvárí

zmrzlinova kralovnaV magazíne Magistra História Vám dnes predstavíme knihu Zmrzlinová kráľovná od americkej autorky Susan Jane Gilmanová.         

Hlavnou hrdinkou knihy je Malka Trejnovská, ktorá spoločne so svojou rodinou ušla v roku 1913 z cárskeho Ruska. Malé dievčatko židovského pôvodu prežilo pogrom a rozhodlo sa nájsť nový svet. Okrem rodiny jej ostal starý predretý kabát, ktorý obnosili všetky jej sestry, ale tiež nádej. Bola si istá, že cesta do USA zmení jej život. Počula príbehy o krajine hojnosti, kde bolo možné všetko…

Pravda však bola úplne iná, spolu s rodinou príšerne hladovala, a preto si iba päťročná Malka musela zarábať, ako vedela. Spoločne so svojou sestrou vždy dokázala vyžobrať zopár centov. „Veru sme neboli žiadne hlupane. Mali sme to veľmi dobre nacvičené. Podávali sme umelecký výkon. Keby ste nás videli! Neboli sme ako iné deti, čo tak úboho žobrali a mraučali. Vedeli sme, ako treba ísť na ľudí. Ulice Dolného Manhattanu sa stali mojou prvou školou marketingu: Nehanbi sa. Odlíš sa. Apeluj na city, nie na rozum.“

Kým Trejnovské ženy pracovali, otec rodiny vysedával v krčme, až sa raz nevrátil. Prísna matka prikázala Malke, aby ho našla. Dievča vybehlo na ulicu a než by sa spamätalo, utrpelo ťažkú nehodu, po ktorej navždy krívalo.

Matka Malky Trejnovskej, ktorá bola na pokraji nervového zrútenia pre strateného manžela, sa rozhodla svojej dcéry vzdať. Nechala ju v nemocnici napospas osudu. Malka však mala šťastie, pretože sa jej ujal pán Dinello, ktorý nehodu spôsobil. Taliansky zmrzlinár jej dal spoločne so svojou rodinou druhú šancu na život. Malka, ktorá si po krste zmenila meno na Lillian, sa v rodine naučila vyrábať zmrzlinu. Tu sa začal príbeh zmrzlinárky, napriek tomu, že nik z talianskej štvrte jej nedával veľké šance, keďže bola mrzáčka. Pre zranenie nemala možnosť nájsť si manžela a všetci ju považovali za príťaž. Lillian bola ale bojovníčka, silná žena, ktorá sa nebála ničoho a hlavne jej to pálilo. Našla si manžela Alberta a vydala sa s ním za veľkej hospodárskej krízy na bláznivú cestu po USA v zmrzlinárskom aute.

Táto kniha pútavým spôsobom približuje život prisťahovalcov v USA na začiatku 20. storočia. Popisuje všetku špinu rodiacich sa štvrtí. Každá sa odlišovala jazykom a oblečením, ale samotní ľudia boli rovnakí, niektorí precitlivení, iní chamtiví a hlavne hladujúci. Ulica sa tak pre malú Malku stala najlepšou školou marketingu, všetky svoje skúsenosti z detstva zúročila pri budovaní zmrzlinárskej firmy. Stala sa z nej úspešná podnikateľka s barlou v ruke a občas falošným úsmevom, veď tak sa predáva zmrzlina najlepšie, ako dobre vedela.

Aká však bola Malka naozaj? Pri manželovi usmiata a trpezlivá, dokázala mu odpustiť všetko, len aby ju neopustil, ako to kedysi urobila jej matka. V podnikaní bola kreatívna, hotová výmyselníčka. A pre konkurenciu sa stala postrachom. Dievča z ulice, ktoré pricestovalo do USA v otrhanom kabáte, sa rozhodlo pomstiť. Pomôže jej pomsta? Bude mať jej ťažký boj o každý dolár nejaký zmysel?

Kniha je silným príbehom o žene, ktorá prispôsobuje svoju morálku podľa ponuky a dopytu na trhu. Je vhodná pre tých, ktorí sa chcú po prečítaní zamyslieť nad vlastnými hodnotami v živote. A priaznivci histórie určite ocenia popis prvej polovice 20. storočia. Autorkine naštudovanie si dobových reálií vytvorilo z knihy takmer autentickú autobiografiu.

___________

Knihu odporúča: Veronika Dziaková

Obrázok: alterego.sk/media/filter/m/img/large_678.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.