Znovuzrodenie vzducholodí

sp_104893-74262-i_rc

Len pred pár dňami predstavilo Anglicko verejnosti prototyp modernej hybridnej vzducholode. Už čoskoro by sa práve o takýto kúsok mala rozšíriť britská letecká služba. Spoločnosť Hybrid Air Vehicles sa nechala počuť, že v nasledujúcich rokoch plánuje predávať vzdušné koráby vo veľkom. Vzducholoď HAV304 alebo tiež Airlander je plnená héliom. Svojou dĺžkou 91 metrov predbieha akékoľvek súčasné lietadlo. Jej šírka je 34 metrov a výška 26 metrov.  Nezanedbateľným detailom je iste i to, že dokáže bez pristátia letieť tri týždne. Najmodernejšie vybavenie dokonca umožňuje, aby tento kolos letel bez posádky. V praxi to znamená, že je možné ovládať ho zo zeme, a práve preto si vyslúžil pomenovanie „hybrid“. Podobný typ vzducholode mal byť údajne vyrobený pre USA, ktoré ju chcelo využívať pri svojich prieskumných operáciách.

Éru vzducholodí ukončilo obrovské nešťastie v máji 1937, kedy najslávnejšia vzducholoď Hindenburg, z radu najbezpečnejších vzdušných korábov spoločnosti Zeppelin, zhorela do tla, a to v priebehu 34 sekúnd. Do tohto okamihu mali vzducholode tejto značky za sebou 1,6 miliónov bezpečne zvládnutých kilometrov, dokonca i prvý úplný oblet zemegule. Po katastrofe Hindenburgu už spoločnosť Zeppelin nikdy nezískala svoju dobrú povesť späť. Pri požiari vzducholode na letisku Lakehurst v New Jersey zahynulo z 97 osôb 36. O príčinách katastrofy sa dodnes vedú dišputy a existuje niekoľko teórií, medzi ktorými je i tá o plánovanej sabotáži. Jedno je však isté, ukončila slávnu éru Zeppelinov, ale i vzducholodí vôbec.

pb-120504-hindenburg-09_photoblog900

Dnes je však ten správny čas zabudnúť na staré predsudky a dať znova šancu kedysi tak obľúbenému dopravnému prostriedku. Prvý verejný let je plánovaný na rok 2016, no na palubu sa dostanú iba tí vyvolení, a teda „osobnosti“ či víťazi súťaže, ktorá sa bude konať za týmto účelom. Nuž, my smrteľníci si musíme počkať o niečo dlhšie.

53.942

Zdroj: theregister.co.uk

Obrázky: golem.de, 1.bp.blogspot.com, futurezone.at

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.