Zriedkavá mozaika Noemovej archy

… ktorá bola odkrytá v starovekej synagóge v Izraeli

Mozaika Noemovej archy zahŕňa páry zvierat ako sú levy, leopardy, medvede a osly.

V priebehu vykopávok v starovekej synagóge v Izraelskej časti Lower Galilee boli odkryté mozaiky znázorňujúce významné scény z Biblie. Pri vykopávkach v júni minulého roka našli archeológovia dva nové panely s mozaikovou podlahou v synagóge z neskorej rímskej doby (cca. 5. storočie) v Huqoq, starobylej židovskej obci. Jeden panel znázorňuje Noemovu archu a páry zvierat ako sú levy, leopardy a medvede. Ostatné časti panelu znázorňujú prehltnutie vojakov veľkou rybou, a to podľa príbehu z oblasti v okolí Červeného mora.  

Nález obrazov z tohto časového obdobia je extrémne zriedkavý. Doposiaľ sú v starovekých synagógach známe len dve ďalšie scény z rozostúpenia sa Červeného mora.

Mozaika podlahovej dosky vyobrazuje prehltnutie vojakov veľkou rybou.

Jedným zo známych vyobrazení je nástenná maľba v Dura Europos v Sýrii, ktorá obsahuje kompletnú scénu, ale odlišuje sa od novonájdenej mozaiky tým, že na nej žiadne ryby nehltajú egyptských vojakov. Ďalšou je mozaika v izraelskom Wadi Hamam, no tá je veľmi rozdrobená, čiastočná a zle zachovaná.

Nezvyčajné sú taktiež vyobrazenia Noemovej archy, keďže doposiaľ boli z daného obdobia objavené len dve podobné mozaiky. Izraelský pamiatkový úrad spolu s tímom univerzitných vedcov a študentov začal s vykopávkami v Huqoq v roku 2012. Mozaika objavená tesne pred týmito mozaikami znázorňuje biblické scény, ako napríklad Samsona s líškou a Samsona nesúceho bránu Gazy na ramenách.

Vykopávky v Huqoq odhalili prvú nebiblickú mozaiku nájdenú v starobylej synagóge. Predpokladá sa, že trojstupňová mozaika je súčasťou scény zobrazujúcej stretnutie medzi dvoma významnými mužskými osobnosťami, ktorými by mohli byť legendárny Alexander Veľký a židovský veľkňaz.

Tieto predchádzajúce objavy boli odkryté vo východnej uličke synagógy a výskumníci si boli istí, že mozaiky budú pokračovať do lode, veľkej centrálnej oblasti synagógy. Avšak ďalšie výkopy odhalili práve už spomínané vyobrazenia od Červeného mora a Noemovu archu. Mozaika korábu je zobrazená presne tak, ako má byť, a to smerom na sever, takže ju ľudia mohli vidieť, keď vchádzali z juhu, kde boli pravdepodobne umiestnené hlavné dvere.

Vykopávky na tomto mieste taktiež odhalili mince, ktoré pretrvali minimálne 2300 rokov. Práve staré mince sú rozhodujúce pre získanie vedomostí o monumentálnych synagógach a s nimi spojenými dedinami. 

Rovnako ako v prípade každej inej výkopovej sezóny sa budú výskumníci snažiť odstrániť nánosy z už odkrytej mozaiky a ochrániť ju pred zničením. Ďalšie výkopy v tejto oblasti sú naplánované na leto 2017.

_____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/55318-bible-mosaic-found-ancient-israel-synagogue.html

Obrázky: cbsnews2.cbsistatic.com/hub/i/r/2016/07/11/e3f0143d-ab61-4cfa-b816-fad31dcf5f65/thumbnail/620×350/cc8d490db5820a3304d59c23f919b06e/bible-mosaic-noah-ark.jpg

cdn.history.com/sites/2/2016/07/hith-noahs-ark-mosaic-1.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.