Zriedkavé trojité toalety z 12. storočia umožňovali vykonávať potrebu až trom ľuďom naraz

Vzácne toalety z 12. storočia umožnili vykonávať potrebu trom ľuďom naraz. Kedysi viseli cez žumpu, ktorá vytekala do rieky. Objavili ich pri sérii výkopov medzi rokmi 1988 a 1992.

Najbližšie, keď budete nadávať, že ste dostali prostredné sedadlo v lietadle, autobuse alebo preplnenom aute, buďte aspoň trocha vďační, že to nie je stredné sedadlo toalety pre tri osoby.

Jedna taká toaleta, v podstate 900-ročná drevená doska s tromi vyrezanými otvormi, sa čoskoro objaví v Museum of London Docklands ako súčasť novej expozície o zabudnutých riekach mesta. Tento vzácny kúsok z 12. storočia, určený pre troch ľudí, visel nad žumpou, ktorá vtekala do rieky Fleet (teraz je to podzemný prítok rieky Temža, ale vtedy to bola prosperujúca obchodná a obývaná tepna rieky). Múzejní kurátori vo svojom vyhlásení uvádzajú, že toaleta mala slúžiť len veľmi úzkej komunite obchodníkov a bývalých obyvateľov tohto miesta, pričom im poskytovala „intimitu“ sediac nad riekou rameno pri ramene na vyrezávanom dreve.  

Archeológovia túto dobre zachovanú toaletu pre troch našli počas sérií výkopov pri rieke Fleet, ktoré sa robili koncom osemdesiatych a začiatkom deväťdesiatych rokov minulého storočia. Je prekvapujúce, že múzejní kurátori spolu s Kate Sumnall, kurátorkou archeológie v Museum of London Docklands, si dokonca myslia, že poznajú aj mená niektorých (už dlho mŕtvych) používateľov tejto toalety. Podľa nich bol majiteľom neďalekého nájomného domu klobučník John de Flet a jeho manželka Cassandra. Dom samotný bol známy ako „Helle“.

Vidieť plastovú repliku toalety z Helle, a prípadne si s ňou spraviť aj selfie, môžete na výstave „Secret Rivers“  v Museum of London Docklands, ktorá sa koná od 24. mája do 27. októbra tohto roku. Výstava bude obsahovať artefakty vykopané zo starých a už zmiznutých riek Londýna, vrátane zbierky mečov, oštepov a sekier z doby bronzovej, ktoré sa do Temže dostali ako obete výtržností, porcelánovej misy na punč z rokov 1775-1780 a niekoľkých zvieracích lebiek objavených v koryte rieky.  

Expozícia bude obsahovať aj historické fotografie, obrazy, zábery a poéziu, ktoré ilustrujú stratenú kultúru rieky. Vidieť budete môcť aj nákres troch ľudí, sediacich vedľa seba a vykonávajúcich potrebu na toaletách Helle, aby ste si mohli tento dostatočne jasný obraz uložiť do pamäte. Ak sa chcete bližšie oboznámiť s históriou tej doby, veľký Jonathan Swift ponúka portrét života v Londýne vo svojej básni „Popis mestskej sprchy“ z roku 1710:

„Zmes z mäsiarskych stánkov, hnoja, vnútorností a krvi, utopených šteniat, smradľavých rýb, to všetko zmáčané v bahne s mŕtvymi mačkami a zeleninovými odrezkami sa plaví v riečke Flood.“

Život bol a je naozaj krásny.

_____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/64783-triple-toilet-let-three-go-number-two.html

Obrázok: https://i3-img.7tv.de/is/3037UrmvuMLNEJCC4sqF__y3mGLQI5dHEo3vrCerSOtBM

lWINqEA4Pnjrn6KsuOwrKaV4Bd6VP8IvVSI7wimL-eJNNZv8F46og_iqkbM/profile:ezone-teaser620x348

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.