Zvláštne priateľstvo dvoch veľmocí

Dnes sa pozrieme na trochu zvláštne „priateľstvo“ medzi dvoma veľmocami – bývalým Sovietskym zväzom a Čínou, ktoré medzi nimi dominovalo počas 20. storočia.

podivne priatelstvoZačiatky komunistických ideí v Číne

ZSSR bola prvou krajinou, ktorá začala budovať socializmus. O niečo neskôr sa komunistická idea rozšírila aj v Číne. Tamojšia komunistická strana vznikla v roku 1921 v Šanghaji. Po smrti Sunjatsena, predsedu národnej strany – Kuomintangu, došlo k veľkému prenasledovaniu tamojších komunistov.

Druhá svetová vojna

Druhá svetová vojna začala pre Čínu už v roku 1931, keď Japonci začali okupovať severovýchod krajiny. Vtedy spory medzi nacionalistami a komunistami utíchli, pretože obaja bojovali proti spoločnému nepriateľovi (za výdatnej pomoci veľmoci tzv. protihilterovskej koalície – USA, Británie).

Vznik Čínskej ľudovej republiky

Po porážke Japoncov sa nepriateľstvo medzi dvoma hlavnými predstaviteľmi čínskej spoločnosti obnovilo. Po kapitulácii Japonska začal Kuomitang bojovať proti územiam, ktoré oslobodila komunistická strana. Začala sa veľká občianska vojna, ktorá skončila porážkou Kuomintangu a nastolením komunistickej vlády nad Čínou pod vedením známeho Mao Ce-tunga. Za oficiálny dátum vzniku Čínskej ľudovej republiky sa považuje 1. november 1949.

Vzťahy zo ZSSR

Mnohí očakávali, že dve najväčšie komunistické veľmoci sveta budú navzájom spolupracovať. Napríklad aj v roku 1950 podpísali spoločne zmluvu o priateľstve, spojenectve a vzájomnej pomoci. Bolo tomu ale naozaj tak?

Jedna z najväčších potýčok medzi týmito veľmocami prebehla v roku 1969 pri rieke Ussuri. Jej pôvod pramenil v Pekinskej zmluve z roku 1860. Tá hranicu medzi Ruskom a Čínou stanovila dosť nepresne – hovorilo sa tam iba, že povedie medzi riekami Ussuri a Amur. V spomínanom roku Číňania obsadili sporný riečny ostrov Damaňskij. Ich armáda tam vybudovala palebné postavenia a začala útok. Sovieti odpovedali masívnym protiútokom. Dokonca povolali 135. motorizovanú divíziu, ktorá mala vo výzbroji raketomety BM-21 Grad. Šírili sa aj fámy, že ruská strana použila tajné zbrane hromadného ničenia. Vo vtedajšom okupovanom Československu sa o danom konflikte šírili rôzne vtipy. V jednom z nich sa hovorilo o rozdiele medzi sovietskym válečníkom a bojovníkom. Ten spočíval v tom, že válečnici si váľajú zadky v Československu a bojovníci sa boja na Ussuri. Často sa spomínal aj ten, ktorý hovoril o tom, že na ruskom brehu rieky Ussuri oral pole ruský traktor. Keď sa priblížili Číňania, traktor sa vzniesol, zničil ich vojsko, dooral a zmizol v oblakoch. Mao Ce-tung vydal príkaz na kopanie zákopov v okolí Pekingu.cina a zssr

Harry R. Haldeman, ktorý v tom čase šéfoval kancelárii amerického prezidenta Nixona, sa vyjadril, že Rusi sa v tej dobe obrátili na USA s tým, že navrhujú spoločný jadrový útok na Čínu. Nixon to odmietol a varoval Rusov, že ak skutočne zaútočia, tak vzhľadom na spoločné záujmy s Čínou by v takom prípade poslal na sovietske mestá americké jadrové zbrane. Sovietskí predstavitelia napokon od akýchkoľvek akcií upustili.

Nakoniec, po vzájomných rokovaniach, bol konflikt ukončený. No v roku 1979 Čína zaútočila na Vietnam, ktorý bol spojencom ZSSR. Dôvodom útoku bolo údajne potláčanie práv čínskej menšiny vo Vietname a obsadenie Spratlyho ostrova. Na odstrašenie ZSSR uviedli armádu na spoločných hraniciach do stavu najvyššej pohotovosti. Rusi opäť žiadnu extra akciu nepodnikli.

Záver

Spomínane spory nám ukazujú, že zdanlivý mier sa v okamihu môže zmeniť na ničivú vojnu. Napriek súčasným svetovým problémom verím a pevne dúfam, že v dohľadnej dobe sa nič také nestane.

Autor: Tomáš Karľa

Zdroje:

  1. Život (číslo 31)
  2. cina.estranky.sk
  3. rozhlas.cz

Obrázky: ukrmap.su, crossed-flag-pins.com 

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.