Zvyšky gigantického Woodenhenge nájdené 3 km od Stonehenge

WoodenHenge

Archeológovia, ktorí vykonávajú výkopy v Durrington Walls, len 3 km od svetoznámeho kamenného kruhu Stonehenge v anglickom Wiltshire, objavili dôkazy o enormnom kruhu drevených stĺpikov (Woodenhenge) s polomerom 500 metrov. Odborníci sú presvedčení, že nález má medzinárodný význam.

Zistilo sa, že novoobjavená drevená ohrada v Durrington Walls sa skladala z 200-300 drevených stĺpikov, ktoré sú vysoké 6-7 metrov a širokých 60 – 70 centimetrov. Stĺpiky boli pochované v 1,5 metra hlbokých dierach, z ktorých len dva boli doteraz úplne vykopané.

Stonehenge

K objavu došlo len 3 km od svetoznámeho kamenného kruhu Stonehenge

Durrington Walls je meno obrej hrádze, ktorá meria okolo 500 metrov v priemere. Je obklopená priekopou širokou až 16 metrov a násyp má viac ako 1 meter. Postavená je na rovnakom mieste letného slnovratu ako Stonehenge. Predpokladá sa, že táto enormná štruktúra tvorila ochranu práve pre kultový Stonehenge.

Najzaujímavejším aspektom tohto zistenia je, že stavba dreveného kruhu sa náhle zastavila ešte pred jej dokončením (okolo roku 2460 pred naším letopočtom). Stĺpiky boli odstránené z otvorov, ktoré následne zasypali vrstvou kriedy a prekryli ďalším kriedovým násypom. V spodnej časti jedného z vyhĺbených otvorov na stĺpiky našli archeológovia rýľ vyrobený z bizónej lopatky.

bizonia lopatka

Nástroj z bizónej lopatky podobný rýľu

Vedci predpokladajú, že toto náhle zastavenie stavby svedčí o dramatických zmenách v náboženskom a / alebo politickom smerovaní, možno kvôli príchodu novej kultúry z Británie (2800-1800 pred naším letopočtom). Táto kultúra sa vyvinula na Pyrenejskom polostrove, a následne sa rozšírila do Holandska a strednej Európy, pričom expandovala do celej západnej Európy. Je známa určitým typom hrnčiarskej hliny a tiež ako komplexný kultúrny fenomén zahŕňajúci zdieľanie ideologických, kultúrnych a náboženských myšlienok.

hrniarske nadoby

Výrazné hrnčiarske nádoby na pitie v tvare obráteného zvona

Išlo o niečo ako náboženskú „revolúciu“, ktorá sa snažila doslova pochovať minulosť. Otázkou ostáva, či sa snažili pochovať vlastnú minulosť, alebo zniesť zo sveta známky minulosti a dejín niekoho iného.

_____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdrojancient-origins.net/news-history-archaeology/remnants-gigantic-wooden-henge-found-two-miles-stonehenge-006460

Obrázky: ancient-origins.net/sites/default/files/field/image/Wooden-Henge.jpg

ancient-origins.net/sites/default/files/styles/large/public/Stonehenge_1.jpg?itok=Y4zzdkq9

ancient-origins.net/sites/default/files/styles/large/public/shoulder-blade.jpg?itok=hletRmCg

ancient-origins.net/sites/default/files/Bell-Beaker-pottery.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.