1 000 ľudských zubov odkrytých pri výkopoch budúceho austrálskeho metra

Pracovníci, ktorí vyhĺbili linku metra v Melbourne v Austrálii, nedávno odkryli hrozný nález, viac ako 1 000 ľudských zubov, z ktorých mnohé sú plné obrovských dier.

Je však viac ako isté, že zuby sa dajú priradiť k zubárovi, mužovi menom J. J. Forster, ktorý prevádzkoval svoju ordináciu (ako niekoľko ďalších zubárov v tom istom bloku) na prelome 20. storočia, kedy boli zuby vyťahované z ďasien ich majiteľov.

Forster pracoval ako zubár na 11 Swanston Street v austrálskom štáte Victoria od roku 1898 do 30. rokov 20. storočia a miesto jeho bývalej praxe je v súčasnosti súčasťou archeologického výkopu. Teraz je už dokončená viac ako polovica zo šesťmesačného projektu, ktorý sa uskutočňuje v rámci prípravy na výstavbu dvoch nových staníc metra.

Obrovské otvory v mnohých objavených zuboch naznačujú, že ich bývalí majitelia trpeli bolesťami roky predtým, ako im boli tieto zuby konečne extrahované.

Zodpovední za stavbu metra najprv zdieľali fotografie z nálezov 17.augusta v podobe tweetov, pričom obrazy obsahovali polovicu zubných protéz, zub so zlatou výplňou a niekoľko najrôznejších stoličiek a rezákov. V čase fotografovania tohto snímku bolo odhalených ešte len okolo 200 zubov. Boli nájdené vo vnútri železnej rúry a rozptýlené v sedimente v jej blízkosti. Zuby boli podľa tweetu pravdepodobne spláchnuté do kanalizácie.

Do 22.augusta našli archeológovia viac ako 1000 zubov.

Zub a následky

Jedna z Forsterových novinových reklám z 5. februára 1924 hlása, že „Perfektné zuby robia dokonalý úsmev“. Tento dokument je digitálne uchovávaný Verejnou kanceláriou Victoria Records. Reklama ďalej sľubovala, že jeho prax je schopná „pravdepodobne odstrániť zuby bez bolesti“, ale realita extrakcie Forsterom, a to najmä počas jeho najstarších rokov, bola pravdepodobne úplne iná. Presvedčený je o tom aj Mark Evans, docent na Melbourne Dental School na Melbourneskej univerzite.

Na začiatku 20. storočia zubári ťahali zuby pomocou klieští a pák, pričom na potlačenie bolesti používali kokaín, oxid dusný alebo novokaín, ktoré boli oveľa menej účinné ako dnešné anestetiká. Výplne sa často robili bez akejkoľvek anestézie, pričom pacient cítil každú otravnú vibráciu, pretože zubár ručne rozdrvil dutinu v zube za pomoci vrtáka, poháňaného pedálom.

Spolu s „Forsterovými zubami“ archeológovia vykopali asi pol milióna artefaktov, vrátane detského praku, náušnice modelovanej podľa smútočných šperkov nosených kráľovnou Viktóriou a sklenenej trubice, ktorá sa používala na fajčenie ópia.

Hoci ťahanie zubov na začiatku 20. storočia bolo neskutočne drastické, zvyčajne sa vykonávalo priamo v domácnosti pacienta alebo zubára, takže bolo oveľa nižšie riziko infekcie ako v prípade procedúr vykonávaných v operačných sálach, ktoré boli oveľa pravdepodobnejšie zahltené nebezpečnými mikróbmi.

_____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/63450-1000-human-teeth-melbourne.html

Obrázok: en.protothema.gr/wp-content/uploads/2018/09/Screen-Shot-2018-09-03-at-7.23.57-AM.png

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.