1000-ročná hračkárska vikinská loď objavená v Nórsku

Diera v polovici tejto vyrezávanej hračkárskej lode mohla byť miestom pre stožiar a plachtu.

Drevená hračka objavená počas výkopu na mieste z doby železnej v strednom Nórsku naznačuje, že už pred 1000 rokmi sa dieťa mohlo zabávať s vyrezávanou replikou lode.

Táto replika sa našla pochovaná v suchej studne na malej farme v mestečku Ørland v pobrežnej tundre. Loď vzhľadom veľmi pripomína vikinskú loď s vztýčenou provou a dierou v strede, ktorá pravdepodobne bola miestom pre uchytenie stožiara s plachtami.

Vikinské obdobie trvalo od roku 800 do 1066 v čase, keď škandinávski námorníci a prieskumníci objavovali pobrežné oblasti Európy až po Bagdad a ich charakteristické plachetnice boli dobre známe, ako sa zdá, aj pre vnútrozemských poľnohospodárov, ktorí vyrezali repliky ich lodí pre svoje deti.

Podľa Ulfa Franssona, vedúceho  výkopových prací a  archeológa Univerzitného múzea Nórskej univerzity vedy a technológie (NTNU), táto hračkárska loď hovorí niečo o ľuďoch, ktorí tu žili. Nielenže drevená hračka naznačuje, že dieťa, alebo deti žijúce na farme mali nejaký životný štýl, ale tiež to ukazuje, že deti na tomto statku sa mohli hrať, teda mali povolenie robiť aj niečo iné ako pracovať na poli či pomáhať na farme.

Drevené hračky a kožené topánky

V tomto nálezisku, a aj v tých okolitých, sa tiež našli aj kožené kúsky z topánok, datované do obdobia rokov 1015 až 1028 n.l.. Bolo tu identifikovaných sedem fariem spolu s dvormi, ktoré sú staré najmenej 1500 rokov. Archeológovia sa snažia spoločne zostaviť obraz dediny tak, ako mohla vyzerať v dobe svojho rozpuku a predstaviť verejnosti, ako v nej ľudia žili, aký spoločenský život viedli.  

Rádiokarbónové datovanie potvrdilo, že nájdená kožená topánka pochádza ešte zo stredoveku, z obdobia okolo rokov 1015 až 1028.

Vedcov hlavne zaujíma, ako sa žilo na poľnohospodárskom statku v tom období, no aj ako sa rozvíjali poľnohospodárske podniky v tejto oblasti pred 1500 rokmi. Je to pre nich úplne fantastický materiál.

Farma, kde sa našla hračkárska loď, sa nachádzala ďaleko od mora, v jej blízkosti neexistovala žiadna veľká obchodná cesta a dokonca nepatrila ani k najväčším prosperujúcim farmám v regióne.

Život na farme pravdepodobne poskytoval dospelému človeku dostatok voľného času k vytvoreniu tohto prototypu vikinskej lode a zároveň malo dieťa dostatok času, aby sa s ňou mohlo hrať.  

Zachovalá hračka

Krehká hračkárska loď sa pravdepodobne zachovala v takom dobrom stave v dôsledku vysokej hladiny podzemnej vody v studni, kde bola objavená, pretože na akomkoľvek suchšom mieste by sa pravdepodobne rozložila.  

Hoci vikingovia boli dlho považovaní za plieničov a lupičov pobrežných dedín, nedávne objavy tento názor zatracujú. Štúdia publikovaná v roku 2014 naznačuje, že vikingovia sa pustili do námorníckych ciest, aby vytvorili kolónie a obchodné cesty, pričom sa s nimi plavili aj ženy.  

______________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/58456-1000-year-old-toy-viking-boat.html

Obrázok: medievalists.net/wp-content/uploads/2017/03/viking-toy-boat-570×286.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.