1000-ročná hrobka mayského kráľa objavená v Guatemale

Kráľovská hrobka bola nájdená počas vykopávok Palace Acropolis v mayskom meste El Perú-Waka v severnej Guatemale.

Archeológovia, ktorí sa venovali vykopávkam pod mayským palácom v Guatemale, potvrdili, že objavili hrob kráľa. Našli v ňom masku z nefritu a kostí, pričom všetko bolo pomaľované jasnočervenou farbou s rumelkou.  

Hrobka bola objavená v mieste El Perú-Waka v dažďovom pralese severnej Guatemaly. Napriek tomu, že mesto bolo niekedy zastavané stovkami budov, vrátane pyramíd, palácov, námestí  a domov, znovuobjavené bolo až v 60. rokoch minulého storočia, keď na zrúcaniny narazili ropní robotníci.

Táto lokalita bola obývaná počas klasického mayského obdobia (približne od roku 200 do 800 n.l.) a mala úzke väzby s blízkymi mayskými rivalskými hlavnými mestami Tikal a  Calakmul. Mestu vládla bohatá kráľovská rodina, ktorá kontrolovala celú hlavnú obchodnú cestu pozdĺž rieky San Pedro. 

Tím amerických a guatemalských archeológov vykopáva Waku od roku 2003. Našli už niekoľko kráľovských hrobov, ako aj niektoré potenciálne ľudské obete.

Vedci prekopali tunel pod zvyškami paláca a objavili pravdepodobne najstarší kráľovský hrob v tejto oblasti. Na základe štýlu keramiky, ktorá sa v ňom nachádzala, ho datujú do obdobia rokov 300 až 350 n.l..

Hrobku prisudzujú kráľovi kvôli objavenej nefritovej maske červenej farby so znakmi pre „žltú“ a „vzácnu“, ktoré v mayskom jazyku označujú mayské božstvá. Hrob tiež obsahoval niekoľko keramických nádob, škrupín a vyrezávaný krokodílí prívesok. V hrobe neboli žiadne nápisy, ktoré by odhalili meno panovníka, no vedci sa domnievajú, že by mohlo ísť o kráľa Te’chan Ahka, známeho vládcu dynastie Wak, ktorý vládol začiatkom 4. storočia.

____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdrojlivescience.com/60433-royal-mayan-tomb-with-red-bones.html

Obrázok: i.ytimg.com/vi/Zihlon2ig-M/maxresdefault.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.