200 rokov od narodenia Ľudovíta Štúra

Pri príležitosti 200. výročia narodenia Ľudovíta Štúra vydáva Národná Pokladnica medailu z rýdzeho striebra

23. 9. 2015 Bratislava – Národná Pokladnica vydáva unikátnu emisiu s názvom „200. výročie narodenia Ľudovíta Štúra“ pri príležitosti blížiaceho sa výročia (28. október) práve v tomto roku. Medaila z čistého striebra rýdzosti 999/1000 je razená v najvyššej kvalite, technikou lešteného razidla. Jedná sa o limitovanú edíciu – pre Slovenskú republiku je k dispozícii 5000 exemplárov.

Stur_visual_obvStur_visual_rev

„Autorom medaily je uznávaný výtvarník, držiteľ ceny Výtvarník roku 1996, Doc. Patrik Kovačovský Mgr. Art., ktorý motív navrhol špeciálne pre Národnú Pokladnicu“ dodáva Luboš Krčil, riaditeľ Národnej Pokladnice.

Numizmat zobrazuje na líci roky výročia a portrét samotného Ľudovíta Štúra, jednej s najvýznamnejších osobností slovenských dejín, nazývaného aj Otec spisovnej slovenčiny. Rub zdobí výročie, motív hradu Devín a pečať z Náuky reči slovenskej. Numizmat váži 15,5 g a jeho priemer je 33 mm.

Ľudovít Štúr (28. 10. 1815 Uhrovec – 12. 1. 1856 Modra), kodifikátor spisovného slovenského jazyka,  patrí bezpochyby k najvýznamnejším osobnostiam moderných slovenských dejín. Zapísal sa do nich ako ideový tvorca, iniciátor a aktívny realizátor reforiem slovenskej spoločnosti. Svojou mnohostrannou činnosťou sa zaslúžil o rozvoj slovenského národného hnutia, a dielo, ktoré vytvoril, ukazuje, ako sa v jednotlivých historických obdobiach až po súčasnosť napĺňal jeho ideový a mravný odkaz. Emisia Národnej Pokladnice, zobrazujúca významné prvky spojené s Ľudovítom Štúrom, tým nesie náboj posolstva dnešku.

Národná Pokladnica vydala tiež niekoľko pamätných medailí pripomínajúcich dôležité udalosti slovenských dejín. V januári 2015 vyrazila taktiež striebornú medailu pri príležitosti 135. výročia od narodenia  generála a spoluzakladateľa Česko-Slovenska, Milana Rastislava Štefánika. Emisia bola razená v najvyššej kvalite – lešteným razidlom, pričom má veľmi reprezentatívny vzhľad.

__________________
Kontakt  – Junior Product Manager spoločnosti Národná Pokladnica
Petra Kolláriková

petra.kollarikova@samlerhuset.cz
www.narodnapokladnica.sk

Kontakt – Rh+ marketing
Radka Hošková
hoskova@rhplusmarketing.cz
+420 721 572 010
www.rhplusmarketing.cz

Národná Pokladnica

Národná Pokladnica je významný slovenský distribútor pamätných zberateľských mincí a medailí. Je dcérskou spoločnosťou nórskej skupiny Samlerhuset Group BV. Skupina má obchodné zastúpenie v 14 krajinách strednej, západnej a severnej Európy.
www.narodnapokladnica.sk

Zdroj a obrázky: narodnapokladnica.sk

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.