3 000 rokov stará protetická násada

3 000 rokov stará drevená prstová protetická násada objavená na egyptskej múmii

Jedným z nových zistení ohľadne tohto artefaktu je to, že drevený prst bol niekoľkokrát prispôsobovaný nohe svojho majiteľa.

Jeden veľký palec odhaľuje významné informácie o starovekej medicíne. Tým palcom je 3000 rokov stará drevená protetická násada, ktorá bola nájdená pripevnená k ženskej múmii v starom egyptskom hrobe. Výskumníci si myslia, že tento palec je jedným z najstarších protetických násad na svete. V poslednej dobe ďalšie skúmanie tejto protézy odhalilo ešte oveľa viac informácií o tomto jedinečnom artefakte a čase, z ktorého pochádza. Technológie, ako je napríklad moderná mikroskopia, röntgenové lúče a počítačové zobrazovanie, umožnili tímu výskumníkov určiť materiály a metódy, ktoré boli použité na výroby protézy.

Napríklad úplne nový, ešte nepublikovaný výskum zistil, že drevený palec bol niekoľkokrát upravovaný. Na základe starostlivej konštrukcie starodávnej protézy výskumníci určili, že jej nositeľka, kňazská dcéra chcela, aby palec a celá špička nohy vyzerali prirodzene a aby bola protéza pohodlná na nosenie. 

Umelé prsty zo začiatku prvého tisícročia pred našim letopočtom svedčia o zručnostiach remeselníka, ktorý bol veľmi dobre oboznámený s ľudskou fyziognómiou. Jeho technologické know-how možno obzvlášť dobre vidieť v mobilite protetického predĺženia a robustnej štruktúre popruhu pásu.

Protéza z ranej železnej doby sa našla v hrobe vyhĺbenom do staršej pohrebnej kaplnky Šejka Abd el-Qurna, západne od Luxoru v Egypte. Podľa výskumníkov bola kaplnka súčasťou skupiny skalných hrobov postavených pre ľudí vyššej triedy z blízkosti kráľovskej rodiny. Napriek tomu, že bola hrobka vyplienená, na jej mieste bolo odhalených veľa archeologicky zaujímavých pozostatkov, z ktorých výskumníci naďalej zostavujú „životnú históriu“ ľudí, ktorí tieto novoobjavené staroveké objekty využívali.

______________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/59581-ancient-prosthetic-toe-found-in-egyptian-grave.html

Obrázok: schreinersicht.ch/upload/20170624_cd40d5a66d6a3f37f24050-1.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.