3 najslávnejší gladiátori v starovekom Ríme

Bojovníci vohnaní do arény s jedinou úlohou – poraziť protivníka, alebo sa rozlúčiť so svojím životom. To boli gladiátori. K podobným výstrednostiam sa neuchyľoval nikto dobrovoľne, preto boli pre ne vyberaní najmä otroci. Kým oni bojovali o holý život a priazeň divákov, tí na bezpečných miestach hľadiska mali z takéhoto vystúpenia parádnu zábavu. Neskôr sa gladiátormi stali aj zločinci, vojnoví zajatci, vrahovia alebo znesvätitelia chrámov. Boj v aréne si ale vyberali aj osoby, ktoré mali veľmi veľké dlhy, prípadne im hrozilo väzenie. Aj keď mnohí našli v aréne svoju smrť, pár z nich sa stalo takmer neporaziteľnými. Publikum ich milovalo a spomienky na nich sa dochovali dodnes. Stali sa doslova miláčikmi arény. Magistra História dnes predstaví trojicu tých najznámejších. 
gladiatori

1. Spartakus

Práve tento muž bol tiež inšpiráciou pre milovaný i toľko kritizovaný, no najmä celosvetovo známy seriál Spartakus: Krv a piesok. Spartakus je rozhodne najznámejšie meno, keď hovoríme o bojoch v aréne. Jeho život sa začal v Trácii, no hneď počas pôrodu prišiel o svoju matku. V detstve ho „opustil“ aj otec, ktorého ukrižovali kvôli oneskorenému plateniu daní. Po dovŕšení dospelosti bol zverbovaný do rímskej armády, z ktorej sa mu ale podarilo utiecť. Po dolapení sa stal z neho bezcenný otrok, ktorý bol poslaný do Ríma na predaj. Jeho potenciál objavil Lentulus Batiatus, cvičiteľ gladiátorov, ktorý ho kúpil. Onedlho bol Spartakus prevezený do gladiátorskej školy menom Iudus. Netrvalo dlho a dosiahol obrovský úspech. Bol to silný bojovník a taktik, preto stál i neskôr na čele vzbury v Iuduse, spolu s Crixom a Oenom. Rebelom sa podarilo utiecť a odolávať Rímskej ríši tri roky. Nakoniec ich ale rímske vojská pod velením Crassa v Bruttiu porazili. Aby Crassus odradil budúcich vzbúrencov, dal popraviť 6.600 otrokov pozdĺž Via Appia.

2. Crixus

Crixus bol známy aj ako pravá ruka Spartaka. Pred uväznením bojoval za kmeň Allobroges proti Rimanom, no neskôr bol vycvičený ako gladiátor. Taktiež bol na čele povstania otrokov, no po prvotnom úspechu sa Cirixus a Spartakus nezhodli v strategických cieľoch. Nakoniec sa rozdelili a neskôr bol Crixus so svojou armádou 30-tisíc utečencov obkľúčený a porazený v Apúlii, konkrétne pri hore Gargane. Na jeho počesť usporiadal Spartakus pohrebné hry, a teda boj 300 rímskych zajatcov na život a na smrť.

3. Carpophorus

Tento bojovník sa od predošlých dvoch líši. Carpophorus nebol známy vďaka svojim zápasom muž proti mužovi. On bojoval s divokými zvieratami. Fanúšikovia ho volali Herkules arény. Jeho boje sa odohrávali v Koloseu, kde smeli byť zápasníci vyzbrojení len oštepom a bez akýchkoľvek kovových chráničov. Napriek tomu sa tomuto bojovníkovi podarilo zabiť medveďa, leoparda, leva, ba dokonca aj samotného nosorožca. Presne preto ho zvykli ľudia prirovnávať k Herkulovi. 

Čo na nich poviete? Niekto je jednoducho predurčený žiť večne, no a iní sa stratia v toku dejín. 

_____________

Autorka: Nela Juričová

Zdroj: refresher.sk

Obrázok: taringa.net

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.